вторник, 22 октомври, 2019
Читај » СЛАЈДЕР (страна 6)

СЛАЈДЕР

Вучиќ ја изненади цела Србија: Да, можно е да се договориме со Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска нагласи дека прашањето за Косово и Метохија мора да го решат Србите и Албанците и дека најверојатно досега ќе имало договор доколку двете страни биле оставени самите да решаваат. Вучиќ кој гостуваше во утринската програма на РТС ја коментираше изјавата на поранешниот шеф на ЦИА …

Повеќе »

Дали Мицотакис ќе ги попречува интеграциите на Македонија – и како ќе се одрзи тоа на Преспанскиот договор

Новата Влада на Република Грција нема воопшто ништо да промени во однос на НАТО интеграцијата на Македонија. Истото ќе биде и со ЕУ интеграцискиот процес, а тука и Преспанскиот договор, смета реформистот на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, коментирајќи ја промената на власта во Грција, пренесува ФОКУС. Десничарот Кирјакос Мицотакис освои убедлива …

Повеќе »

Албански граѓани ги палат пасошите откако ќе ја напуштат земјата

Масовното заминување на албанските граѓани од земјата е проследено не само со намалување на работна сила, туку, од неодамна и со „тренд“ кој веќе е во фокусот на дебата. Станува збор за палење на албанските пасоши веднаш штом ќе ја напуштат својата татковина, што според медиумите, е последица на огромото …

Повеќе »

Е ова е патриот: Средношколка од Австралија собира пари за реконструкција на медицинското училиште во Битола

Oткако на училиште добиле задача да направат проект кој треба да го направи светот подобро место, средношколката Медисон Ристевски од Австралија која е со македонско потекло од мариовските села, решила да се фокусира на Средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола. За таа цел започна да собира пари за …

Повеќе »

Заев открива какви се односите на Македонија и Србија – дали се согласувате?

Премиерот Зоран Заев во интервју за српскиот весник Политика вели дека односите со Србија се традиционално добри. Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев смета дека односите со Србија се традиционално добри, оти се движат во нагорна линија, како и дека поканата на српскиот претседател Александар Вучиќ на отворањето на …

Повеќе »

Што мислите за ова: Зошто жените на 40 години се подобри од тие на 20

Еден корисник на „Фејсбук“ на својот профил објавил факти поради кои секој маж треба да тежнее кон живот со жена постара од 40 години, место, како што стареат да бараат помлади жени -Жена постара од 40 години никогаш нема да те разбуди среде ноќ и да те праша: За што …

Повеќе »

За многу години Иванден: Денеска се слави св. Јован Крстител – крстителот на Исус Христос

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност, празник посветен на раѓањето на свети Јован Крстител. Свети Јован е наречен Крстител затоа што го крстил Исуса, а наречен е уште и Претеча што значи …

Повеќе »

Заслужи ли Лионел Меси црвен картон? (ВИДЕО)

Мечот за третото место на Копа Америка меѓу Аргентина и Чиле се разжешти кога Лионел Меси и Гари Медел имаа физички контакт. По една навидум неопасна ситуација, Аргентинецот и Чилеанецот започнаа да се туркаат, поагресивен беше играчот за врска, а главниот судија на крај и двајцата ги „почести“ со црвени …

Повеќе »

ВИДЕО: Ќе останете без збор – „Ја излези Ѓурѓо“ во изведба на Амира Медунјанин во Арена во Пула

Врвнатата вокалистка Амира Медунјанин со оркестарот Вечерња љубав во пулска Арена ја изведоа познатата македонска песна „Ја излези Ѓурѓо“. Амира Медунјанин е вокалистка, хуманитарец и глобален амбасадор на културата и мизиката на Босна и Херцеговина и поширокиот регион на западен Балкан. На следното видео проследете го прекрасниот настап на Медунјанин …

Повеќе »

Сопругата на Миле Јанакиевски не издржа и распука: Еден ден – се ќе излезе на виделина

Сопругата на ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, Сања, на „Фејсбук“, напиша дека нејзиното семејство се соочува со неправда. Таа наведува дека Јанакиески една недела штрајкува со глад и прашува дали борбата за правда треба да се сведе на мотото „уапси го Миле“. Се прашувам, додава таа, кај се …

Повеќе »