понеделник, 23 септември, 2019
Читај » СЛАЈДЕР (страна 5)

СЛАЈДЕР

Како гром од ведро небо: Рамуш Харадинај поднесе оставка – причината е логична

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на седницата на влада. На конференцијата за медиуми рече дека добил покana за Специјалниот суд во Хаг. „Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, наведе Харадинај. Тој додаде дека одлучил да поднесе оставка зошто не …

Повеќе »

Панчевски со сосема поинаква приказна за „Рекет“: Ова не се приказните на Геро

ОВА НЕ СЕ ПРИКАЗНИТЕ НА ГЕРО, ова трилерот наречен живот во Северна! Откриена игранката за предметот “РЕКЕТ”! – имало демек снимка од “купопродажбата на обвинителот” која нели не е пим-мерка, бидејки не е снимано со судска наредба? Ама демек ОЈО повело постапка бидејки било јавен интерес… – чудно како на …

Повеќе »

МКД: Јанева со два телефонски повика се спасила од приведување

Основното јавно обвинителство и припадници на Министерството за внатрешни работи вчера имале налог за приведување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во зградата на СЈО, неофицијално дознава МКД.мк. Што се случило после во канцелариите на СЈО? Според изборите на порталот МКД.мк, додека се вршел претресот по домовите на обвинетите, Јанева …

Повеќе »

Му снемувало храна секој ден, поставил камера – останал во шок кога ја погледнал снимката

Секој ден му снемувало храна – Поставил камера и останал во шок кога ја видел снимката Кога Њујорчанецот Џо Камингс приметил дека од неговиот стан снемува храна, одлучил во кујната да постави скриена камера за да дознае за што се работи. Тоа што го снимил многу ќе ве изненади! Имено, …

Повеќе »

ВИДЕО: Турција се крена на нозе – грмеше „Македонско девојче“

Малата Меланија Тарчуловска пееше пред огромна публика. Мелани Тарчуловска е ќерка на Соња и Јохан Тарчуловски. Мелани во Анталија, Турција, на каpaоке музички настан, пред околу 2-3.000 публика ја запеа “Македонско девојче” и кажа дека доаѓа од Македонија, а потоа доби cилeн аплayз. Слушнете ја песната „Македонско девојче“ испеана од …

Повеќе »

ФОТО: Сите погледи беа вперени кон нив две – ќерката на Цеца и нејзината другарка заводливи до небо

Кратки шорцеви, змиски и леопард принт и тела по кои сите се вртат. Анастасија на Егзит фестивалот во Нови Сад ги привлекла сите погледи. Младата музичка ѕвезда Анастасија Ражнатовиќ си и нејзината другарка, биле најзаводливи на фестивалот. Веќе добро познатата Анастасија која полека може да се каже дека почнува да …

Повеќе »

Делчев е Македонец, пред сто години секој учител во Бугарија морал да потпише дека е Бугарин

Демократскиот сојуз смета дека дилемите околу националната припадност на Гоце Делчев и други македонски револуционери, херои и борци за слободна Македонија претставуваат обид да се сосечат корените на македонскиот народ и значат ревидирање на историските факти и случувања. Според партијата на Павле Трајанов Делчев е Македонец кој се борел и …

Повеќе »

Веќе 9-ти ден во низа: Јанакиески во Шутка консумира само едно нешто

Деветти ден по ред, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, штрајкува со глад во истражното оделение во „Шутка“ каде што се наоѓа во притвор. Како што тврдат за „Лидер“ луѓе кои го виделе Јанакиески во затворските и судските ходници, тој од затворот „Шутка“ примал само вода и бил …

Повеќе »

Вучиќ ја изненади цела Србија: Да, можно е да се договориме со Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска нагласи дека прашањето за Косово и Метохија мора да го решат Србите и Албанците и дека најверојатно досега ќе имало договор доколку двете страни биле оставени самите да решаваат. Вучиќ кој гостуваше во утринската програма на РТС ја коментираше изјавата на поранешниот шеф на ЦИА …

Повеќе »

Дали Мицотакис ќе ги попречува интеграциите на Македонија – и како ќе се одрзи тоа на Преспанскиот договор

Новата Влада на Република Грција нема воопшто ништо да промени во однос на НАТО интеграцијата на Македонија. Истото ќе биде и со ЕУ интеграцискиот процес, а тука и Преспанскиот договор, смета реформистот на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, коментирајќи ја промената на власта во Грција, пренесува ФОКУС. Десничарот Кирјакос Мицотакис освои убедлива …

Повеќе »