понеделник, 23 септември, 2019
Читај » СЛАЈДЕР (страна 30)

СЛАЈДЕР

Полициски упад во домот на Јани Бојаџи, татко му приведен

Почитувани, да, утринава во домот на моите родители во Струмица е извршен претрес и после неколку часа мојот татко Андони (75) е донесен во Скопје и приведен во полициската станица во Гази Баба. До овој момент со него не разговарал полициски инспектор, обвинител или судија! Ви благодарам на подршката на …

Повеќе »

Тешка сообраќајна несреќа на патниот правец Делчево – Македонска Каменица, три лица се повредени

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што околу 18:40 часот се случила на патниот правец Делчево – Македонска Каменица, кај местото Баткова чешма. Медицински тим на Итната медицинска помош од Делчево интервенирал во сообраќајната несреќа која се случила кај месноста Баткова Чешма, по што трите повредени лица се префрлени …

Повеќе »

Сион, Сапоро и Грац кандидати за Зимската олимпијада во 2026 година

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) одобри три кандидатури за организација на зимските Олимписки игри во 2026 година. Извршниот комитет на организацијата ги разгледа препораките по направените инспекции на кандидатите и даде зелено светло на Калгари (Канада), Стокхолм (Шведска) и италијанските Кортина Д’Ампецо и Милано да ја продолжат борбата за домаќинство, откако …

Повеќе »

„Напред розово“ в недела во Градски парк за зголемена свест за борбата против рак на дојка

На околу 1200 жени на годишно ниво, во Македонија им се дијагностицира рак на дојка. Свеста за оваа болест, месецов ќе се подигнува со низа активности кои ги организира невладиниот сектор. Дел од нив е и настанот „Напред розово“ кој се одржува задутре во Скопје. Жените кои боледуваат од рак …

Повеќе »

Во „Неделата на детето“ афирмиран бесплатниот превоз од Општината Македонска Каменица за децата од градинките

Децата од детската градинка „Бамби“ од Македонска Каменица неделава во рамки на Манифестацијата – „Недела на детето“ ја посетија општината, каде за прв пат се запознаа со институцијата. При посетата од едукативен карактер, одговарајќи на нивните прашања , градоначалничката Соња Стаменкова им објасни дека помеѓу другите институции во градот и …

Повеќе »

ФОТО: Трагичната судбина на Дуња и Даела – пристигнаа во Скопје и останаа запрепастени

Денес во скопската Зоолошка градина пристигнаа слониците Дуња и Даела, кои предизвикаа огромно внимание кај посетителите и истите со часови беа следени под будно око. На делот каде се наоѓаа Даела и Дуња имаше огромен број на луѓе, кои едвај чекаа да направат некоја селфи фотографија, за истата брзо да …

Повеќе »

Сите се зачудени од нејзината реакција: Ванковска се огласи за насилницте од Мелбурн (ФОТО)

Професорката Билјана Ванковска, која е силен поддржувач на бојкотот за претстојниот референдум, ги осуди насилницте во Мелбурн, кои ги фотографираа сите личности што излего да гласаат за промена на уставното име со цел влез во ЕУ и НАТО. Ми испратија линк до ФБ група под име Предавници/Traitors, веројатно од Австралија. …

Повеќе »

ОЈО: Секој кој ќе го наруши гласањето на друг – кривично ќе одговара

Комисија за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот ја известува јавноста дека континуирано ги следи сите случувања поврзани со гласањето. Oбјавување на фотографии на гласачи е противправно дејствие кое го нарушува процесот на гласање и претставува попречување на правото на гласање. Оттука, ја известуваме јавноста дека …

Повеќе »

Адеми: Снимањето е пријавено кај властите во Австралија, снимачите се идентификувани и ќе одговараат

Откако од утрово на Фејсбук страницата „Предавници Traitors“ бојкотирачите се пофалија како ги снимаат, фотографираат и навредуваат граѓаните кои во дијаспората излегоа да гласаат на референдумот, конкретно во Мелбурн, Австралија, се огласија и македонските власти. Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, вели дека снимањето е пријавено кај властите во Австралија, …

Повеќе »

Во Делчево доцна попладне пристигна доверливиот материјал за претстојниот референдум

Државната изборна комисија покрај во останатите 79 општини, доцна попладнево и во Делчево до општинската изборна комисија го достави доверливиот материјал за гласањето на претстојниот рефрендум. Како што истакна портпаролката на ДИК, Љупка гугучевска во доверлив материјал спаѓаат гласачките ливчиња, изводите од избирачкиот список, дневниците за евиденција на настани записниците …

Повеќе »