Читај » СЛАЈДЕР (страна 3)

СЛАЈДЕР

За многу години Иванден: Денеска се слави св. Јован Крстител – крстителот на Исус Христос

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност, празник посветен на раѓањето на свети Јован Крстител. Свети Јован е наречен Крстител затоа што го крстил Исуса, а наречен е уште и Претеча што значи …

Повеќе »

Заслужи ли Лионел Меси црвен картон? (ВИДЕО)

Мечот за третото место на Копа Америка меѓу Аргентина и Чиле се разжешти кога Лионел Меси и Гари Медел имаа физички контакт. По една навидум неопасна ситуација, Аргентинецот и Чилеанецот започнаа да се туркаат, поагресивен беше играчот за врска, а главниот судија на крај и двајцата ги „почести“ со црвени …

Повеќе »

ВИДЕО: Ќе останете без збор – „Ја излези Ѓурѓо“ во изведба на Амира Медунјанин во Арена во Пула

Врвнатата вокалистка Амира Медунјанин со оркестарот Вечерња љубав во пулска Арена ја изведоа познатата македонска песна „Ја излези Ѓурѓо“. Амира Медунјанин е вокалистка, хуманитарец и глобален амбасадор на културата и мизиката на Босна и Херцеговина и поширокиот регион на западен Балкан. На следното видео проследете го прекрасниот настап на Медунјанин …

Повеќе »

Сопругата на Миле Јанакиевски не издржа и распука: Еден ден – се ќе излезе на виделина

Сопругата на ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, Сања, на „Фејсбук“, напиша дека нејзиното семејство се соочува со неправда. Таа наведува дека Јанакиески една недела штрајкува со глад и прашува дали борбата за правда треба да се сведе на мотото „уапси го Миле“. Се прашувам, додава таа, кај се …

Повеќе »

Како едноставно да се решите од изгорениците од сонце

Освен убав и исончан тен, сонцето понекогаш може да нѝ ‘пружи’ и изгореници, особено ако не се придржуваме на добро познатите правила за заштита. „Изгорениците од сонце се видлив знак за оштетување на кожата. Тие покажуваат дека УВ зрачењето поттикнува произведување на слободни радикали кои можат да бидат многу штетни …

Повеќе »

Патничка од авионот кој не слета во Скопје со исповед: Ова не го очекувавме, уште сме заглавени во Истанбул

До редакцијата на Читај.мк се обрати патничка од авионот на „Туркиш Ерлајнс“ кој не слета на скопскиот аеродром, туку се врати назад, поради густите облаци. Сепак, кога слетуваат во Истанбул, за патниците започнува вистинска голгота, што може да се забележи од писмото кое ни беше испратено. Истото го објавуваме во …

Повеќе »

Можна промена на власта во Грција, што ќе значи тоа за Македонија?

Дали се поизвесната смена на власта во Грција ќе донесе минусни политички поени за Македонија. Надежите во соседот во кој македонската влада гледа како најголем пријател за евроинтеграциите, можат да бидат изјаловени ако се оставарат резултатите од анкетите за утрешните предвремени избори во Грција. Шефот на Нова Демократија Мицотакис кој …

Повеќе »

Паднаа маските: Мицкоски призна дека се откажува од името – Република Македонија, велат од ЕМ

Паднаа маските! Христијан Мицкоски денеска се отвори пред македонскиот народ и конечно собра храброст да признае дека се откажува од името – Република Македонија.Во денешната честитка до Урсула Гертруд вон дер Лејен за нејзината номинација за нов претседател на Европската комисија, Мицкоски се откажува од името – Република Македонија и …

Повеќе »

Милан суспендиран од УЕФА

Арбитражниот суд за спорт во Лозана (CAS) го одобри отстранувањето на Милан од учеството на европските натпреварувања во сезоната 2019/20. Италијанскиот тим нема да игра во Лигата на Европа поради повреда на финансискиот фер плеј (ФФП). Така, на местото на Милан во квалификациите за ЛЕ ќе го игра Торино, додека …

Повеќе »

Цел ден се водеше расправа, на крајот изгласани новите министри

Со гласање од пратениците, вечерва во Собранието, Трајан Димковски стана министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Насер Нуредини стана министер за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки – министер за политички систем и односите меѓу заедниците, Хисни Исмаили – министер за култура и Горан Милески – министер за локална …

Повеќе »