среда, 26 февруари, 2020
Читај » СЛАЈДЕР (страна 20)

СЛАЈДЕР

Додека се делиме на Албанци и Македонци, на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ: некој ги топли нозете на ауспух од автобус

На социјалните мрежи се појави фотографија која предизвика лавина од најразлични реакции. На самата слика се гледа како мало дете ги топло своите нозе на ауспух од автобус. Самата слика испраќа крајно моќна порака, за тоа какви неправи има во светот, но и кај на во Македонија, каде сликата не …

Повеќе »

Трогателна приказна: Девојката која претрпела тешки изгореници станала кралица на матурата

Пред две години, Кили Брукбенк била дома. Тинејџерката не знеала дека во куќата испарува плин и запалила свеќа. Во експлозијата доживеала тешки изгореници и едвај преживеала, пишува Литл Тингс. Повеќе од 45 проценти од нејзиното тело имало изгореници, 38 дена поминала во болница каде докторите извеле неколку хируршки зафати. Но, …

Повеќе »

Потресна приказна се крие зад хитот на Дино Мерлин

Зад познатиот хит на Дино Мерлин кој сите го знаеме “Кад си рекла да ме волиш”, се крие вистинска и трогателна приказна за која ретко кој знае. Пејачот ја напишал во најтешките моменти додека бил одделен од сопругата Амела. Дино потекнува од сиромашно семејство, а како тинејџер се заљубил во …

Повеќе »

Изгоре куќа заштитена со закон во Велес – настрада и нејзиниот сопственик

Изгоре куќа во стариот дел на Велес, во месноста Варналиите, загина нејзиниот сопственик. Пожарот е локализиран и се работи на целосна ликвидација на жариштата, информираат од Противпожарната бригада во Велес. Пожарникарите во текот на ноќта се обидуваа да го локализираат огнот, но поради непристапниот терен и густо населената улица, борбата …

Повеќе »

Како реагира фетусот на чадот од цигари

Погледнете како реагира фетусот на тутунски чад, поточно колку му пречи. Истражителите користеле 4D скенер и ги споредиле реакциите на бебето на мајка пушач и мајка непушач. Бебињата од втората група покажуваат интензивни движења со рацете и усните, а оние од првата група имале проблем со нервниот систем. Резултатите покажуваат …

Повеќе »

Најдобро ќе биде да се одложат изборите, смета Петровски

Вечерва на Канал 5 во емисијата „Само Вистина“ гостуваат Филип Петровски и Петар Колев, каде двајцата гости изнесоа неколку интересни факти. Петровски верува дека е подобро да се одложат изборите и да се креира една изборна единица. Па наместо на 12-ти април, предвремените парламентарни избори да бидат неколку месеци подоцна. …

Повеќе »

Богоев јасно порача: Нема да дозволам да ги лажете граѓаните, транспарентноста на прво место

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев во живо во вестите на Канал 5 даде изјава по повод најновите случувања во оваа општина, каде дел од медиумите информираа дека имало тепачка поради промената на ДУП-от за Трнодол. -Оваа ситуација дојде како цреша на шлагот на лажните вести кои се пласираа овие …

Повеќе »

(ВИДЕО) Што се случува во Карпош: Телма јави дека се случила тепачка на расправата за Трнодол

Тепачка избила попладнево на јавната расправа за ДУП-от за Трнодол што се одржува во општинска зграда во Карпош, јавува репортерот на Телма Петар Догов од местото на настанот. Поради тепачката не се одржа најавената презентација за ДУП-от во Урбаната заедница “Кузман Јосифовски – Питу”. Граѓаните се степаа внатре во салата, …

Повеќе »

Зошто копчињата на женските и машките кошули се на различна страна?

Дали некогаш сте се запрашале зошто копчињата на женската облека се наоѓаат од левата страна, а на машката од десната страна? Одговорот на ова прашање навистина ќе ве изненади. Не е можно со сигурност да се утврди кога и зошто дошло до тоа машката и женската облека да се закопчува …

Повеќе »

На прв поглед, само обична семејна фотографија, но кога ќе погледнете од десната страна срцето ќе ви заплаче

Голема трагедија се случило во ова семејство. Стефани Вајт бил дома заедно со своите деца, нејзината 14-годишна ќерка Камила излегла надвор каде за жал се удавила во базенот. За секое семејство ова е неподнослив губиток, но наместо да жалат за нејзината смрт, тие одлучиле да го слават нејзиниот живот. Оваа …

Повеќе »