СЛАЈДЕР

Граѓаните задоволни: Владата донесе одлука дали да има полициски час

Во понеделник Комисијата за заразни болести му даде предлог на министерот за здравство, Венко Филипче да предложи полициски час во 4-5 општини, каде има опасност од ширење на корона вирусот. Стануваше збор за полициски час од 22 часот до 05 часот. Барање на Комисијата за заразни болести кое беше разгледувано …

Повеќе »

Убава вест: Бројот на заболени падна под 100 на дневно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот официјален профил сподели дека бројот на позитивни од корона вирусот во последните 24 часа е под 100. Во последните 24 часа се направени 987 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19. Скопје 41 – Куманово 12 – Штип 16 – Тетово …

Повеќе »

Ќелавите мажи имаат поголема опасност за зараза од корона вирусот

Научниците откриле дека новата инфекција со коронавирус може да биде опасна за ќелавите мажи. Експертите веруваат дека за оваа категорија луѓе со заболувањето ќе има сериозни последици. Според професорот на универзитетот Браун, Карлос Вамбиер, ова може да се објасни со недостаток на андроген хормонот во организмот. Група научници спровеле истражување …

Повеќе »

Ме плашат бројките на заразени и тешко болни – има матични лекари кои не веруваат во корона вирусот

Растот на бројот на заразени од корона вирус во нашата земја ја вознемири целата јавност во Северна Македонија. Директорката на Инфективната клиника, Милена Стефановиќ вели дека е загрижена поради таквата состојба. „Јас сум клиничар и нормално е дека ме плаши новиот број на заразени и тешки болни. Тоа повлекува потреба …

Повеќе »

Владата денес одлучува: Повторно полициски час – да или не?

Мерки за брзо и ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот во државава согласно показателите од теренот треба денеска на седница да донесе Владата, согласно препораките на Комисијата за заразни болести. Во земјава и натаму има голем број заболени од Ковид-19. Според податоците на Институтот за јавно здравје, објавени вчера, од …

Повеќе »

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Разделбата на мајка и ќерка

Пред почетокот на светската криза со вирусот имав прилика да присуствувам на разделба на аеродром. Мајка и ќерка во прегратка, кога се слушна и официјалниот повик патниците да се качат во авионот. Стоејќи во близина на безбедносната врата, се гушнаа уште еднаш и мајката и рече: „Те сакам и ти …

Повеќе »

Уредникот на Телма објасни зошто го избришал првиот и напиша нов пост за Караџовски

Денес имаше бурна прес-конференција во Влада, каде изјави дадоа министерот за здравство Венко Филипче, претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски и директорот на Центарот за јавно здравје, д-р Арбен Зибери. Во целиот прес, имаше интересни одговори и прашања, атмосферата беше на високо ниво, поради што главниот уредник …

Повеќе »

Сто луѓе биле гости на свадба во домашни услови – ново жариште на повидок?

Свадба со стотина гости, која се одржала во домашни услови на крајот на мај, би можело да биде причина за потенцијален нов кластер на поголем број заразени со коронавирусот во земјата. – Една детална анализа за потенцијален нов кластер, тоа што знаеме досега, е само од една свадба која броела …

Повеќе »

Костадинов до Арсовски: Гледам сте решиле да го кревате татко ми од гроб – имам порака до тебе

Тешко и жално е кога монструмот ќе влезе во главата на човек, злото ти го зафаќа целиот памет, потсвеста те тера да размислуваш само на едно, на лошотија.Искрено го жалам на Димче, го фатил патот од кој враќање назад нема. Очигледно нема намера да се соочи со фактот дека го …

Повеќе »

Позната причината за вториот бран – силен сум како куче, ќе ги издржам нападите

Првиот човек на Комисијата за заштита од заразни болести, др. Жарко Караџовски, врз основа на епидемиолошките анкети тврди дека вториот бран заболени од корона вирусот, што се случува периодов е резултат на непочитување на превентивните мерки за време на рамазанските пости. „Случувањата после 26 мај, согласно епидемиолошките анкети, се должи …

Повеќе »