СЛАЈДЕР

НЕОФИЦИЈАЛНО: Нема да има договор за избори

Ќе најдат ли заеднички јазик власта и опозицијата на утрешната лидерска средба кај претседателот Пендаровски? Во пресрет на новиот обид за договор за терминот на предвремените парламентарни избори, премиерот на техничката Влада Оливер Спасовски вели дека треба да се почитува владината уредба со која се предвидува продолжување на изборниот процес …

Повеќе »

Спасовски: Платежни картички со 9.000 денари, ваучери за одмор за лицата со приходи под 15.000 денари месечно

Невработените, младите, социјално загрозените лица како и лицата од јавниот здравствен сектор ќе добијат директна помош од страна на Владата, соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. -Третиот сет на економски мерки кои ги утврди Владата се за релативизирање на економијата, Воведуваме платежни картички за поголема потрошувачка. Платежната картичка ќе биде во …

Повеќе »

Светот стравува: Кинескиот амбасадор пронајден мртов во Изреал

Кинескиот амбасадор во Израел е пронајден мртов во неговaтa резиденција, пренесе Си-Ен-Ен. Како што пренесува агенцијата, засега смртта на 57 годишниот Ду Веи не се смета за сомнителен случај. Во коментарот од Си-Ен-Ен се наведува дека смртта се случува еден месец по посетата на амедиканскиот државен секретар, Мајк Помпео на …

Повеќе »

И пратив писмо на љубовницата на маж ми: Драга Дијана

Драга Дијана! Немој да се изненадиш што го знам твоето име. Пред се, сакам да ти кажам дека за ова писмо мојот сопруг воопшто не знае дека ти го праќам. Се е едноставно: неколку случајно не-избришани пораки во телефонот, чудни повици во текот на ноќта, неговите итни непланирани работни патувања …

Повеќе »

Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

Пандемијата поради корона вирусот го „затвори“ цел свет, направи многу промени во начинот на живеење и функционирање на луѓето, а од таму доаѓа и прашањето: „Која професија ќе биде најпотреба по крајот на пандемијата?“ Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави …

Повеќе »

Македонка ја срушила рампата на бугарската граница и им бегала на полицајците до Ќустендил

Триесет и деветгодишна македонска државјанка ѝ создала огромни проблеми на бугарската полиција кога со својот автомобил преминала преку граничниот премин Гуешево без дозвола од надлежните органи, соопшти Јавното обвинителство во Ќустендил, пренесе БГНЕС. Како што објави бугарската Агенција, таа ја искршила рампата, а не го запрела возилото ниту за проверка, …

Повеќе »

Во Скопје две деца примени со симптоми на синдромот Кавасаки, кој е поврзан со корона вирусот

Пред одреден период, набрзо по корона вирусот, светот слушна за синдромот Кавасаки познато како „Kawasaki-like“, нешто што е регистрирано и во Македонија во последните два месеци. Во изјава за порталот САКАМ ДА КАЖАМ, д-р Аспазија Софијанова, шефица на Одделот за интензивна нега и терапија на Клиниката за детски болести во …

Повеќе »

Водителката Ивана дала отказ да биде стјуардеса, ама нешто ја натерало да се врати назад

Необична е приказната која ја раскажува водителката Ивана Савиќ која често можеше да се види на српската „ТВ Хепи“, а потоа одлучила да замине од Балканот и да сврти нова страница во својот живот. Патувала низ светот како стјуардеса во Обединетите Арапски Емирати, а често и таа уживала во убавините …

Повеќе »

(ФОТО) Телото на Ана Ивановиќ после две породувања ги збуни сите

Поранешната српска тенисерка, Ана Ивановиќ е во среќен брак со поранешниот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, двајцата имаат и две деца. Она што го прави Ана Ивановиќ после две породувања буквално ги остави фановите во позитивен шок, но сето тоа се должи на нејзината посветеност за спортување и фитнес. -Јако тело, јак …

Повеќе »

(ФОТО) Кој е ликот што ги синхронизира Мемо и Џан во „Близнаци“

Заврши турската серија „Близнаци“ која имавме прилика да ја гледаме на телевизија Сител секој работен ден од 20 часот. Главни ликови во серијата се близнаците Мемо и Џан, кои имаат тажна судбина, поради што се разделени 12 години и не се знаат, а потоа се запознаваат. Мемо живее сиромашно со …

Повеќе »