СЛАЈДЕР

Пет од седум антикорупционери поднесоа оставки

Пет од вкупно седум членови на Антикорупциската комисија ги поднесоа своите оставки до Собранието. Откако претседателот Игор Тантуровски вчера ја депонираше својата оставка во Собранието, а ден претходно тоа го стори и Горан Миленков, денеска се повлекоа и членовите Сејди Халили, Жаклина Дамчевска и Фарие Алиу. Халили за Алсат М …

Повеќе »

Детали за трагедијата: Бебето било донесено во болница со скршен череп

Полицијата информираше дека вчера околу 19:30 часот е пријавено од болницата „Аџибадем Систина“ дека било донесено 14 месечно женско бебе со скршеница на череп и крварење во мозокот. Според пријавата бебето починало во 19.10 часот. Дел од медиумите вчера објавија дека детето се здобило со повреди во момент кога со …

Повеќе »

Детали за вечерашната трагедија во Скопје: Бебето паднало од скршен прозор на влезот

Бебето паднало од скршен прозор на влез, објави Фокус. Според информациите на овој медиум детето со својата баба се симнувало по скалите на зградата, но во еден момент се отргнало од неа и низ скршениот прозорец на меѓуспратот паднало од 2,5 метри височина. Инаку, едногодишното бебе починало вечерва по падот …

Повеќе »

Љупче Златев: Во Скопје слободно се шетаат припадници на ИСИС

Новинарот Љупче Златев вечерва е гостин на Канал 5 каде изнесе тврдење дека биле амнестирани и борци на ИСИС. -Во моментов во Скопје слободно се шетаат припадници на ИСИС. Со законот за амнестија тие десетина лица се пуштени на слобода, а само еден е во затвор. Каква трагедија е да …

Повеќе »

Пет секс прашања кои треба да му ги поставите на партнерот

Ако сакате голема интимна поврзаност и одличен секс, за некои работи мора да разговарате отворено со партнерот. Запомнете дека сексот мора да биде забава и релаксација за двајцата, а за да го постигнете тоа мора да разговарате отворено со партнерот. Некои прашања мора да му ги поставите: „Каква заштита ќе …

Повеќе »

ФОТО: Велешанецот Диме на Фејсбук ја моли сопругата да му се врати: Бев лош сопруг прости ми

Диме изгледа добро ја зезнал работата со својата сопруга Ленче, па сега сака да ги искористи социјалните мрежи за да ја врати, да ја натера да му прости и да ја убеди дека повеќе нема да ги повторува грешките. Нема многу информации како Диме влегол во овие проблеми, но од …

Повеќе »

Од средината на април, во употреба ќе биде пуштен автопатот Демир Капија – Смоквица

Финализираат работите на автопатот Демир Капија – Смоквица. Оваа делница од автопатот ќе биде пуштена по 15 април, рече портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. На денешната владина седница, министрите ја разгледаа и ја усвоија Информацијата за прогресот на активности во реализацијата на Акцискиот план за проектот „Изградба на автопат Демир …

Повеќе »

Во Делчево се одржува работилница за одржливо користење на природните ресурси

Заштитата и унапредувањето на животната средина претставува глобален проблем во современиот свет, а нејзиното решавање е тесно поврзано со други глобални проблеми на цивилизацијата-рационално користење на природните ресурси, развивање и унапредување на меѓународната соработка на полето на науката и културата. Ова беше истакнато на работилницата која се одржува во Делчево …

Повеќе »

Владата со нова одлука: Нема продажба на мерцедесот

Владата одлучи да го стави во мирување процесот на продавање на „мерцедесот“ до завршувањето на судскиот спор во кој може да се појави потреба да биде доказен материјал. „Оваа одлука се носи со цел да се оневозможи избегнување одговорност на обвинетите во судскиот процес, каде што возилото е предмет на …

Повеќе »

ВИДЕО: Еднаков ли е закон за сите? Бекир Асани со истото возило на истото место – ќе реагира ли некој?

Порталот „Република“ објави видео на кое се гледа како Бекир Асани, поранешниот претседател на општинската организација на ДУИ во Чаир, повторно го паркирал своето возило на истото место каде што при обид пајак-служба да го крене возилото, пајакот ја повреди полицајката. Поради тоа, се поставува и прашањето, дали законот важи …

Повеќе »