Читај » СЛАЈДЕР (страна 114)

СЛАЈДЕР

Околу 82% од светското богатство се наоѓа во рацете на 1% од светското население

Организацијата Oxfam објави уште еден извештај во низа за стратификација на имот во светот. Следува дека шефовите на корпорации станаа уште побогати, а работниците и селаните станаа уште посиромашни. Во традиционалниот извештај на организацијата Oxfam, темпиран за да се совпадне со почетокот на Меѓународниот економски форум во Давос, Швајцарија, посочи …

Повеќе »

Лавров државниот удар во Украина од 2014 година го нарече „срам за Европа“

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, ја нарече историјата на државниот удар во Украина Европски срам. „Оваа украински историја, историјата на државениот удар, историјата на предавство на Западот во однос на меѓународното право, кога договорот, потпишан од страна на министрите за надворешни работи на водечките земји на …

Повеќе »

Продолжува судењето за дедото на Тамара за нападот врз екс министерот Тодоров

Утре во Кривичниот суд закажано е ново рочиште за почеток на судењето против дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, кој се товари за обид за убиство на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Првото рочиште беше одложено, бидејќи одбраната го оспори вештачењето на обвинителството на психичката состојба на дедото, бидејќи било …

Повеќе »

ЕХФ со специјална вест за Македонија – „Луда дружина“ која дојде по медал

Официјалната веб страна на Европското првенство имаше специјална сторија за Македонија, „црвено-жолтите“ ги опиша како „луда дружина“ која мерка медал. Македонија е најпријатното изненадување на ЕП 2018, избраниците на Раул Гонзалез славеја во дуелот со бронзената Словенија, ја добија пресметката со Црна Гора, а потоа одиграа и нерешено со актуелниот европски …

Повеќе »

Русија инвестира во својата индустрија и трговија

„Во Русија се пуштени во работа 350 конкурентни производства според Програмата за замена на увозот, а за две години ќе бидат пуштени во работа уште 780 проекти“, изјави шефот на Министерството за индустрија и трговија, Денис Мантуров, на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин. „Програмата за замена на увозот е …

Повеќе »

Доналд Трамп повика на национална забрана за абортуси во доцна бременост

„САД денес се наоѓаат меѓу седумте земји заедно со Кина и Северна Кореја, каде што е дозволено абортуси во доцна фаза“, изјави Доналд Трамп, говорејќи на видео врска со учесниците на демонстрациите против абортусот во Вашингтон. „Ова не е во ред и треба да се смени“, рече Трамп. Тој рече …

Повеќе »

САД се загрижени од растечките воени способности на Русија и на Кина

Во текот на изминатата деценија Русија успеа да ги надгради сите компоненти на вооружените сили, изјави претседателот на Здружениот генералштаб на САД, американскиот генерал Џозеф Данфорд во разговор со новинарите. „Кога мислиме на Русија, ние се сеќаваме на нивните акции во текот на изминатите неколку години, и гледајќи на инвестициите …

Повеќе »

Франција остана без единствениот лев бек во Хрватска

Репрезентацијата на Франција, која важи за еден од фаворитите за освојување на златен медал на Европското првенство во Хрватска, се наоѓа во сериозни проблеми, откако повреда заработи бекот Н’гесан. Селекторот Дидие Динар пред почетокот на турнирот се одлучи во Хрватска да пристигне само со еден лев бек, па сето тоа …

Повеќе »

Венгер се откажа од Санчез, но ќе ги добие Михтарјан и Обамејанг?

Стратегот на Арсенал, Арсен Венгер даде интересна изјава за медиумите во Англија, каде посочи дека најверојатно ќе го загуби својот најдобар играч, Алексис Санчез, но на таа сметка, ќе добие двајца крајно квалитетни играчи. Според зборовите на францускиот стратег, во редовите на „топчиите“ ќе пристигнат Михтарјан од Манчестер Јунајтед и …

Повеќе »

Брзата храна предизвикува долготрајни нарушувања на имунолошкиот систем

Една студија на германските научници од Универзитетот во Бон укажува на тоа дека човечкиот имунолошки систем реагира на брза храна на ист начин како бактериска инфекција. Па дури и преминот кон здрава исхрана не може да ја поправи штетата која што е предизвикана. Биолозите почнале со тоа што експерименталните глувци …

Повеќе »