сабота, 23 февруари, 2019
Читај » СЛАЈДЕР

СЛАЈДЕР

Примислав Димовски, командант на полициската единица „Алфа“: Со Пуки имавме нарушени односи кога бев началник во техничките влади

Неопходно е постоењето на полициската единица за прв одговор и интервенција „Алфа“, воведени се повисоки критериуми за прием во единицата како дел од реформските процеси за допрофесионализација на единицата, вели во интервју за МИА првиот човек на „алфите“, Примислав Димовски. Специфичност на единицата е „за сè и сешто, но тоа …

Повеќе »

Во меѓувреме во Русија: Вака се чисти снег

Кога надлежните не преземаат навремени мерки за расчистувањето на снегот од улиците и патиштата, луѓето во Русија не седат со скрстени раце. Некои од нив ја преземаат работата во свои раце, како Владимир Храпач, мајстор од рускиот град Курск. Тој има направено сопствен чистач за снег, а како сето тоа …

Повеќе »

Сари направи загрижувачка анализа по вториот меч на Игуаин

Челси вчера доживеа голем срам на гостувањето на „Виталити стадионот“ кај Бурнмаут, а поразот од 4:0 предизвика доста несекојдневна рекација од страна на Маурицио Сари кој ги заклучи играчите еден час во соблекувалната со цел да дознае каде погрешиле. Италијанскиот стручњак не го криеше разочарувањето од катастрофалното издание во второто …

Повеќе »

Иванов на одбележувањето на христијанскиот празник св. Атанасиј Велики во Тетово

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во црквата „Св. Атанасиј“ на Тетовското кале присуствуваше на црковно-народната прослава на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики. Од Кабинетот на п соопштуваат дека, Иванов во црквата „Св. Атанасиј“ присуствуваше на света божествена литургијa и на церемонијата на осветување на празничниот колач. Македонскиот …

Повеќе »

Советот на Дебар го потврди изборот на Хекуран Дука за в.д градоначалник

На денешната вонредна седница на Советот на општина Дебар, Хекуран Дука, од ДУИ, е избран за вршител на должноста градоначалник на Дебар. Со осум гласови „за“, оние на советниците од редовите на ДУИ, СДСМ и ПЕИ, четири гласови против, на Алијасата за Албанците и Беса и два воздржани на ВМРО …

Повеќе »

Вучиќ со писмо до Трамп бара поддршка за наоѓање решение за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ испрати писмо до неговиот американски колега Доналд Трамп, во кое бара поддршка за наоѓањето трајно и одржливо решение за Косово, поканувајќи го да ја посети Србија. Како што соопштија од кабинетот на Вучиќ, тој на Трамп му се заблагодарил за поддршката што САД ја даваат на …

Повеќе »

„Северна Македонија“, во употреба, најверојатно, од 15 февруари

Новото име на државата, „Република Северна Македонија“, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „Мета“ потврди дека одлуките кои произлегуваат од Преспанскиот договор ќе стапат во сила 7 дена откако Грција ќе го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, а …

Повеќе »

Бугарија го одобри протоколот за влез на Македонија во НАТО

Бугарската Влада го одобри нацртот на Протоколот за Северноатлантскиот договор, односно приклучувањето на Македонија во НАТО. Истовремено, како што објави БГНЕС, Владата го овластила привремениот шеф на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише пристапниот Протокол. Инаку, Бугарија беше и правата земја која ја призна Македонија како независна …

Повеќе »

ДУИ се „недопирливи“ или Царовска „измисли“ афера?

ДУИ продолжува да ја напаѓа Царовска за скандалот со пензиите. Откако вицепремиерот Бујар Османи вчера, изјавата на министерката ја нарече „несреќна,“, а притоа се закани и со тужби кон новинарите, доколку не се извинат што се споменува партијата на ДУИ, синоќа во дебатната емисија „200 степени“ на телевизија АлсатМ и …

Повеќе »

Патот на полскиот голгетер и неговото презиме – како е правилно „Пијатек“ или „Пјонтек“?

Изгледа нема да има многу дискусија за тоа кое е најголемото засилување оваа зима во Серија А бидејќи на сите им е јасно дека тоа е Криштоф Пјонтек. За оние кои не знаат станува збор за 23 годишен полски напаѓач кој минатото лето стигна во Серија А, а до денес …

Повеќе »