среда, 26 февруари, 2020
Читај » СВЕТ (страна 5)

СВЕТ

По 36 години поминати зад решетки за кражба од 50 долари – конечно на слобода

Афроамериканец од Алабама бил осуден на доживотен затвор , зашто кога бил млад украл 50,75 долари од пекарница. Алвин Кенард по поминати 36 години во затвор за 50 долари кражба, ќе биде пуштен на слобода . Тој имал 22 години кога во 1983 бил осуден за грабеж од прв степен. …

Повеќе »

Над 500 бегалци и мигранти пристигнале на грчкиот остров Лезбос

Со 13 чамци 546 бегалци и мигранти вчера пристигнале на грчкиот остров Лезбос, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Според истите информации, мигрантите и бегалците биле забележани од крајбрежната служба на Грција во северниот дел на островот. Во изминатиот период е зголемен бранот бегалци и мигранти на грчките острови, нешто што …

Повеќе »

Мало момче за прв пат гледа близнаци: Неговата реакција го насмеа цел свет (ВИДЕО)

Преслаткото дете Ландон е вистински хит на интернет, откако се појави снимка, на која тој за прв пат гледа близнаци, меѓу кои се наоѓа токму тој. Цела фамилија детално ја следела неговата реакција, притоа успеале да го снимаат тоа. Ландон најпрво гледа во едното, а веднаш потоа во друго бебе. …

Повеќе »

Стручњаците од Западен Балкан со привилигирани услови за вработување во Германија

Штефан Мајер, секретар на Министерството за внатрешни работи на Германија, за „Дојче веле“ зборуваше за новиот закон и како да се постапува кога ќе стапи на сила, а се уште ќе важи и правилото за Западен Балкан. „Во центарот на законот за вселување на стручна работна сила се стручњаците, односно …

Повеќе »

Приказна на српските полицајци кои спасија македонско девојче на пат

Полициските службеници Александар Миленковиќ (36) и Владан Николиќ (37) му помогнале на македонското семејство да го спаси животот на деветгодишно девојче на кое му се слошило додека патувале по автопатот во петокот. Како што објаснува српски „Курир“, семејството застанало во стоп-лента во правец на Ниш меѓу Умчар и Мали Позаревац …

Повеќе »

Неверојатна приказна: Рускиот пилот што го приземји авионот во нива бил исфрлен од пилотската школа

Беше прашање на секунди кога двајца пилоти успеаја да го спуштат оштетениот „Ербас“ во пченкарно поле близу Москва, откако стадото од птици ја прекина работата на моторите. Тоа стана подвиг рамен на херојството од 2009 година, кога американски пилот го спушти авионот во реката Хадсон во Њујорк. Иако шансите не …

Повеќе »

Фоторепортажа од катастрофата во Сибир: Многу би сакале да е фотошоп, но не е

Многумина би дале се овие фотографии да се фотошоп, но за жал тие се вистинска реалност, крајно сурова. Моментите во продолжение се мачни за гледање. Војската на Русија соопшти дека нејзините авиони испуштиле повеќе од 1.200 тони вода за еден ден за гаснењето на пожарите кои избија во Сибир и …

Повеќе »

И ова се случи: На плажа има ценовник – се плаќа местото каде што има сенка (ФОТО)

Јасно е дека капачите дополнително ќе плаќаат лежалка или чадор за сонце за поголемо уживање на плажа, но веројатно никој не би претпоставила дека на некои плажи во Хрватска, мора да се плати и место под сенка. Да, добро прочитавте, место под сенка. Необичен ценовник во кампот Маслиник објавила и …

Повеќе »

Како гром од ведро небо: Рамуш Харадинај поднесе оставка – причината е логична

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на седницата на влада. На конференцијата за медиуми рече дека добил покana за Специјалниот суд во Хаг. „Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, наведе Харадинај. Тој додаде дека одлучил да поднесе оставка зошто не …

Повеќе »

ВИДЕО: Турција се крена на нозе – грмеше „Македонско девојче“

Малата Меланија Тарчуловска пееше пред огромна публика. Мелани Тарчуловска е ќерка на Соња и Јохан Тарчуловски. Мелани во Анталија, Турција, на каpaоке музички настан, пред околу 2-3.000 публика ја запеа “Македонско девојче” и кажа дека доаѓа од Македонија, а потоа доби cилeн аплayз. Слушнете ја песната „Македонско девојче“ испеана од …

Повеќе »