среда, 26 февруари, 2020
Читај » СВЕТ (страна 3)

СВЕТ

Засекогаш замина еден од „Пријателите“

Стен беше најпознат по улогата на Ричи Рајан во серијата „Highlander“, а љубителите на серијата „Пријатели“ го паметат по љубовната врска со Моника. Стен во серијата ја толкуваше улогата на Итан, средношколец кој се претставуваше како студент за да ја заведе постарата “мачка“ Моника. Стен Кирш почина на 50-годишна возраст, …

Повеќе »

Страотно моќна акција во Италија: Над 100 луѓе завршија зад решетки

Италијанската полиција денеска приведе 94 лица на Сицилија под сомнение дека злоупотребиле милиони евра од фондовите на Европска Унија наменети за земјоделците. Помеѓу приведените се шефовите на две мафијашки фамилии, нотари, бизнисмени, како и вработени во администрацијата, кои се товарат дека им помагале на земјоделците да имаат пристап до средствата …

Повеќе »

ФОТО: Бабата имала луд помин – стана атракција на интернет

Вистински хит на социјалните мрежи стана баба авантуристичка, откако седела на леден престол кое за момент го однело морето, па потоа морало да ја спасуваат. Додека таа и нејзиниот син Роб Стренг патувале по Исланд, застанале на Дијамантската плажа во Јокурсарлон за фотогарфирање како изгледала на ледениот трон. Џудит Стренг …

Повеќе »

Предупредување на Сноуден: Дома секогаш да бидете дотерани, екранот е исклучен, но – мобилниот работи

Се крие во Москва откако избега од САД. Во последните неколку денови, по долг период даде интервју за светските медиуми, по повод издавањето на своја книга. Открива како живее во главниот руски град, каде пристигнал пред шест години, започнал нов живот на тајна адреса, но и натаму се плаши дека …

Повеќе »

Човештвото над се: Ако имаш – донеси, ако немаш – однеси (ФОТО)

Хумана акција во соседна Србија е вистински пример за тоа како треба да се однесуваме кон човештвото и да ги цениме добрата кои ги имаме. Идејата е одлична, била формирана „Закачалки на добрината“ односно нешто што функционира на многу прост и едноставен начин: Ако имаш – донеси, ако немаш – …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија со закана кон Иран

На социјалните мрежи доста коментирана е изјавата на Дане Талески, советник за надворешна политика на премиерот и кандидат за амбасадор на Северна Македонија во НАТО. „Иран да размисли кога го напаѓа стратешкиот партнер на с. Македонија“, е изјавата на Талески, кој меѓуредови посочува дека ние како идна земја во НАТО …

Повеќе »

(ФОТО) Среќна 2020 – Трамп се роди, на чудно место

По инаугурирањето на Доналд Трамп за претседател на САД што се не беше слушнато, понекогаш и видено, но вакво нешто до сега не. Бигл по име Чеф завршил кај ветеринар на преглед, а се поминало во најдобар ред и низ смеа. Ова не е прв пат Доналд Трамп да се …

Повеќе »

(ФОТО) Необична сторија: 98-годишна жена се вселува во дом за старци, да се грижи за нејзиниот 80-годишен син

Нема ништо посилно од љубовта помеѓу мајката и нејзиното дете, а оваа приказна е одличен пример за тоа. 98.годишната Ејда Китинг му се придружила на најстариот син, 80.годишниот Том, во дом за старци во Ливерпул за да се грижи за него и тие одлично се сложуваат! Ејда и нејзиниот починат …

Повеќе »

Аеродромци никогаш не можат да земат швајцарско државјанство

Швајцарските власти се многу ригорозни кога станува збор за доделување на своето државјанство, а случај со жител на таа земја со косовско потекло покажува дека на таа одлука влијае и начинот на облекување, пренесе „Б92“. Граѓанскиот совет на Бубендорф немал ниту едена причина да го отфрли барањето за добивање на …

Повеќе »

Се омажила со самата себе: Може да имате бајка и без принц на бел коњ

Италијанската Лаура Меси е вистинска интернет сензација, откако организирала целосна церемонија и свадбена веселба за 70 гости, пред кои се омажила за самата себе. „Длабоко верувам дека секој од нас, во прв ред, мора да биде заљубен во себе и да се сака самиот себе. Можете да имате своја бајака, …

Повеќе »