Читај » СВЕТ (страна 3)

СВЕТ

Лидл им отвори маркети, а Србите се испотепаа кој да “грабне” батаци (ВИДЕО)

Во 12 градови во Србија утрово германскиот трговски ланец „Лидл“ ги отвори своите први 16 супермаркети. Како што јавија медиумите од соседството, купувачите и тоа како ги преплавиле маркетите за да ги искористат намалувањата на денот на отворањето, а најзаинтересирани биле за пилињата кои се продавале за 119 динари (околу …

Повеќе »

Столтенберг: Нема план Б за влез на Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека по референдумот, останува на институциите да одлучат за иднината на земјата. Столтенберг од Белград рече дека членството на Македонија во НАТО зависи од спроведувањето на договорот за името и дека алтернативен пат, или како што рече План Б, нема. „Кога станува збор …

Повеќе »

Земјотрес во Италија, има и повредени

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во провинцијата Катанија на италијанскиот остров Сицилија. Епицентарот на земјотресот бил на територијата на општината Санта Марија ди Ликодија и на длабочина од девет километри. Според локалните медиуми, неколку лица биле хоспитализирани со мали повреди, и во состојба …

Повеќе »

Лукашенко: Ќотек со каиш за малите деца може да биде корисен

Во Белорусија се разговараше за потенцијален закон против домашно насилство, но претседателот Александар Лукашенко оваа мерка ја нарече како „западни глупости“ и истакна дека ќотек од родителите за малите деца може да биде „корисно“. „Тоа се глупости преземени од Западот. Ние ќе продолжиме стриктно според нашите сопствени интереси, нашите белоруски …

Повеќе »

Средношколецот кој ги расплака сите: Сонувам полн фрижидер, а за доручек немам ништо

Писмената задача на еден средношколец од Србија го замолна цел регион на момент. Ученик од средното Угостителско училиште одговараќи на тема за писмена задача по српски јазик „Стојам на страна и набљудувам“, напишал нешто што веројатно многумина го мислат, но не се осмелуваат да го кажат. Тинејџерот од свој агол …

Повеќе »

„Франс соар“: Група снајперисти Албанци се приклучија на џихадистите во Сирија

Група снајперисти Албанци се приклучиле на џихадистите кои се борат во Идлиб, Сирија, објави „Франс соар“ (France Soir). Според весникот Албанците објавиле и подолго видео за нивната активност. Видеото трае 33 минути и 15 секунди и е насловено „Албански снајперисти во земјата Шамит“, како што џихадистите ја нарекуваат Сирија. Според …

Повеќе »

Почина хероината која заведувала нацисти во барови, па потоа ги убивала

Хероината од Втората светска војна, која ја искористила својот безопасен изглед кога имала 14 години, за да ја стекне довербата на нацистите пред да ги убие, почина во Холандија на 92-годишна возраст. Фреди Оверстеген е родена во Харлем во близина на Амстердам на 6 септември 1925. година, а имала само …

Повеќе »

Уште еден претседател замина од овој свет – Виетнам остана без лидер

Претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг по тешко боледување почина денеска во 61-та година во воена болница во Ханој. Тоа го соопшти државната виетнамска новинска агенција, не наведувајќи повеќе детали. Кванг последен пат се појави во јавност на седница на Политбирото на владејачката Комунистичка партија и приемот за кинеската делегација …

Повеќе »

„Мрсен“ оброк: Египќанец уапсен бидејќи појадувал со Саудијка

Египќанец кој живее во Саудиска Арабија објавил на Твитер снимка каде се гледа како на работа појадува со жена со бурка, по што бил уапсен. Министерството за труд и општествен развој на Саудиска Арабија го осомничи Египќанецот за повеќе прекршоци, меѓу кои и „седење на место наменето исклучиво за Саудијци”, …

Повеќе »

Тачи: Би сакал да одам во Прешево, но ме спречува пресудата на српските власти

Претседателот на Косово Хашим Тачи денес изјави дека би сакал да ја посети Прешевската долина, но дека за тоа постојат пречки со пресудата на српските власти. „Јас, со најдобри намери, би сакал да ги посетам Прешево, Бујановац и Медвеѓа. Но постојат пречки поради затворските казни што во отсуство ни се …

Повеќе »