среда, 26 февруари, 2020
Читај » СВЕТ (страна 20)

СВЕТ

Од уапсените принцеви во Саудиска Арабија, бараат 100 милијарди долари за нивната слобода

Десетици затвореници во Саудиска Арабија меѓу кои принцеви и милијардери се согласија да платат милијарди за својата слобода. Севкупно, државата очекува да добие од уапсените лица кои се наоѓаат во хотелот Риц Карлтон повеќе од 100 милијарди долари. Како што објави агенцијата Блумберг, претставниците на властите во Саудиска Арабија ги …

Повеќе »

Кина ја повика Русија заедно да и се спротивстават на САД

Кина и Русија мора заедно да го издржат притисокот од САД, рече военото аташе на кинеската амбасада во Русија, генерал-мајор Куи Јанвеи. На состанокот со претседателот на Комитетот за одбрана и безбедност на Советот на Руската Федерација Виктор Бондарев, Куи Јанвеи истакна дека во новата стратегија на Пентагон, Кина и …

Повеќе »

Околу 82% од светското богатство се наоѓа во рацете на 1% од светското население

Организацијата Oxfam објави уште еден извештај во низа за стратификација на имот во светот. Следува дека шефовите на корпорации станаа уште побогати, а работниците и селаните станаа уште посиромашни. Во традиционалниот извештај на организацијата Oxfam, темпиран за да се совпадне со почетокот на Меѓународниот економски форум во Давос, Швајцарија, посочи …

Повеќе »

Во Полска во тек е истрага за прославата на роденденот на Хитлер од страна на јавни личности

Полските правосудни органи наредија да се испита пријавата за прославата на роденденот на Хитлер, кој бил во организација на организацијата „Гордост и современост“, изјавил за Полското радио извор од правосудните органи. Медиумите открија дека министерот за правда, Јавниот обвинител на Полска, Збигнев Зебра наредил регионалниот обвинител на Катовице да започне …

Повеќе »

Лавров државниот удар во Украина од 2014 година го нарече „срам за Европа“

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, ја нарече историјата на државниот удар во Украина Европски срам. „Оваа украински историја, историјата на државениот удар, историјата на предавство на Западот во однос на меѓународното право, кога договорот, потпишан од страна на министрите за надворешни работи на водечките земји на …

Повеќе »

Лилијан Турам го обвини Трамп за расизам

Светскиот шампион во 1998 година во фудбал, легендарниот Лилијан Турам, го обвини американскиот претседател Доналд Трамп за расизам. „Трамп секогаш бара конфронтација: црнците, белците, не-белците. Добри земји, земји кои не се доволно добри. Тој повлече линија меѓу расите: тие и ние. Ова е чиста вода од расизам“, го цитира Тирам …

Повеќе »

Ердоган бара од САД да не ја провоцираат Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика САД да не ги загрозуваат турските граници и да не ја провоцираат Анкара. „Не навлегувајте во нашите граници, не провоцирајте не. Му зборував за ова (на поранешниот американски претседател Барак – РТ) Обама дека ние можеме да дојдеме неочекувано една ноќ“, го цитира …

Повеќе »

Настапот на Трамп на форумот во Давос под знак прашање поради престанокот со работа на владата на САД

Доналд Трамп може да го прескокне форумот во Давос поради престанокот со работа на владата на САД. Белата куќа рече дека првично претседателот планирал посета, па дури и ја одобрил програмата за билатерални состаноци на форумот во Давос. Но, сега ова и другите патувања на претседателот Трамп се доведени во …

Повеќе »

Русија инвестира во својата индустрија и трговија

„Во Русија се пуштени во работа 350 конкурентни производства според Програмата за замена на увозот, а за две години ќе бидат пуштени во работа уште 780 проекти“, изјави шефот на Министерството за индустрија и трговија, Денис Мантуров, на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин. „Програмата за замена на увозот е …

Повеќе »

Доналд Трамп повика на национална забрана за абортуси во доцна бременост

„САД денес се наоѓаат меѓу седумте земји заедно со Кина и Северна Кореја, каде што е дозволено абортуси во доцна фаза“, изјави Доналд Трамп, говорејќи на видео врска со учесниците на демонстрациите против абортусот во Вашингтон. „Ова не е во ред и треба да се смени“, рече Трамп. Тој рече …

Повеќе »