среда, 26 февруари, 2020
Читај » СВЕТ (страна 10)

СВЕТ

Жена истури канта со измет пред зградата на Влада

Жена демонстрант денеска фрлила канта со измет пред зградата на хрватската Влада, јавуваат хрватските медиуми. „Канта измет на Владата. Токму така. Една демонстрантка токму пред Владата истури канта полна фекалии. Полицијата ја одведе внатре. При тоа ништо не кажа“, напиша на својот Твитер профил новинарот на Н1 телевизија Иван Скорин. …

Повеќе »

BBC: Британски паралајдерист – херој загина во судар во воздух во Македонија

Британската ТВ мрежа, BBC пишува за завчерашниот инцидент во Крушево, кога загинаа двајца параглајдеристи, Британец и Украинец. Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија, пишува BBC. 54-годишниот Инес Пауел, пред својот финален настап во Британското отворено првенство во Крушево се судрил во воздух со 56 годишниот Украинец, …

Повеќе »

Ердоган не попушта: Никој нема да не спречи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека Турција ќе остане силна без оглед на „обидот за економски удар“ и тензиите меѓу Анкара и Вашингтон. Во обраќањето пред делегатите на Конгресот на неговата АКП партија, Ердоган рече дека земјата се соочува со економски закани, санкции, каматни стапки и инфлација. „Ќе им …

Повеќе »

Меркел и Макро се загрижени за ситуацијата во Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел изразија загриженост од хуманитарната ситуација во контролирана од бунтовниците сириска провинција Идлиб, каде се очекува да биде следната голема битка, информира АФП. Во телефонскиот разговор двајцата лидери ги опишаа како „многу високи хуманитарните ризици“ во Идлиб , каде владините сили ги …

Повеќе »

Турски фудбалски клуб продал 18 играчи за да купи 10 кози

Турскиот фудбалски клуб Ѓулспор, кој игра во една од пониските лиги во таа земја, продал 18 јуниори за да собере пари за купување 10 кози. Клубот од продажба на играчите заработил околу 2.500 долари, а ќе купи 10 кози од кои заработката би можела да биде уште 830 долари во …

Повеќе »

Вулин: Најопасната идеја на Балканот – „голема Албанија“ мора да запре да се шири!

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин денеска изјави дека треба да се запре ширењето на „голема Албанија“, идеја која според него, е најопасна на Балканот. „Сметам дека треба да се запре ширењето на „Голема Албанија“, најопасна политичка идеја на просторот на Балканот. „Голема Албанија“ значи војна и тоа не само …

Повеќе »

Бебе се родило во воен хеликоптер

На пат од хрватскиот остров Раб кон болницата во Ријека, Луција Брњац родила здраво девојче во хеликоптер. Во хеликоптерот на военото воздухопловство на итниот медицински лет од островот Раб се роди женско бебе. Мајката се породила пред слетувањето на хеликоптерот во болницата во Ријека, а ја породиле членовите на екипажот. …

Повеќе »

Цел месец седел во хотел и не платил, Словенец уапсен на Филипините

Филипинската полиција го уапси Словенецот Давид Фифер, зашто не сакал да ја плати хотелската сметка во Мирада Ин хотелот во местото Лагао. Според филипинските медиуми, сопственикот на хотелот го пријавил Словенецот роден во Марибор кога се обидел да избега без да плати сметка од 18 000 филипински песа (400 американски …

Повеќе »

Пронајдени задушени мигранти во бродски контејнер во Либија

Либиските власти соопштија дека шест деца, еден маж и една жена, кои биле дел од поголема група мигранти, се задушиле во бродски контејнер во кој биле скриени во градот Зувара, објавија западните агенции. Тие биле дел од групата од 100 мигранти кои подолго време биле скриени и заклучени во бродскиот …

Повеќе »

Сите им се смеат: Уапсени се поради грабежи, а станаа славни поради имиџот (ФОТО)

Албанските браќа Труши, во таа земја познати како „албански соколи” стигнаа до медиумтие по низа грабежи во луксузни вили во Италија. Тие се уапсени во 2015 година, по подолго криење. Имаат богато полициско досие, а еден од браќата, Едуард Туши ќе биде испорачан во Албанија. При апсењето кај него се …

Повеќе »