понеделник, 20 јануари, 2020
Читај » МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА

Една работа не треба да се прави на денешниот празник – Св Јован

Православните христијани на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован. Се верува дека на овој ден Св Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос. Нашите претци на тој ден изведувале разни ритуали. Со тоа тие се обидувале да дознаат што ги чека во иднина и го молеле светецот …

Повеќе »

Во Валандово рекорд – крстот трипати се фрлаше, попот им рече: Багра народ, срам да ви е (ВИДЕО)

Нема крај на глупостите кај некои луѓе, во врска со празникот Водоци, кога сите треба да уживаат и да ја одбележат традицијата. Наместо тоа, се прават потези кои ја оцрнуваат оваа манифестација. Во Валандово попот толку се изнервира, што започна со погрдни зборови да зборува на микрофон, со цел лсе …

Повеќе »

Сите се луѓе, ретко кој е човек: Го фати крстот, а подароците ги донираше

Дека хуманоста е одраз на големите луѓе денеска се докажа уште еднаш со хуманиот гест на среќниот фаќач на крстот во Делчево, Васе Панчовски. Панчовски заедно со неговата група одлучија денешната освоена награда, телевизор која ја доделува компанијата Зегин, да го подарат на семејство од Делчево. – Како учесник во …

Повеќе »

Министерството се огради од својот министер

По реакциите во јавноста за упадот на дополнителниот – заменик министер од министерството за земјоделство шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во Подрачната Единица Берово и снимањето на вработените со што беше нарушена нивната приватност и лични податоци, Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство се оградува од постапките на истиот. -Овие …

Повеќе »

Заев одговори на прашањето дали може да направат Влада заедно со ВМРО-ДПМНЕ

Отворени сме за соработка со сите, зборувам баш со сите, со владејачките, опозициските партии, секако освен со ВМРО-ДПМНЕ во делот на коалиции за Влада, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев во изјава за медиумите по денешниот Хуманитарен базар на СДСМ пред седиштето на партијата. Сепак, тој нагласи дека не може …

Повеќе »

Груевски откри непознати детали на Фејсбук: Давеж како овој човек нема

Деновиве во интервју за една телевизија Нано Ружин беседел дека новите правила за процесот за проширувања Макрон ги смислил “заради такви како мене” , односно да не му се појавеле како што вели Нано, “диктаторчиња како Груевски”. Нано Ружин паметам дека своевремено молеше да остане мој соработник што подолго и …

Повеќе »

Драстични промени: Дознајте каква временска прогноза имаме за викендот

Кога доаѓа викенд, сите посакуваме да имаме убаво време. Но, за овој викенд треба да бидеме подготвени за комплетни промени. Брзо потоа пак, од понеделник повторно ќе не очекува умерен северен ветер. Во сабота се очекува појава на магла и ниска облачност по котлините, на повисоките места има можност за …

Повеќе »

Најнова бомба: Љубчо Георгиевски се враќа во ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски расчистува со Груевски?

Според неофицијални извори, ВМРО-ДПМНЕ и новото раководство на партијата е се поблиску до екс премиерот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски. Неколку македонски медиуми ја пренесоа информацијата дека вмровците се екипираат, а дека Љубчо после долги години ќе даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог на тоа оди и поддршката …

Повеќе »

На политиката и требаат нови и свежи ликови, смета Јонуз

Претстојните парламентарни избори се сериозен предизвик за земјата, но и за политичките партии во земјата, а особено за албанските. Аналитичарите велат дека изборите треба да донесат нови, чисти фигури и стручни професионалци, кои можат да одговорат на новите предизвици. Продолжението на компромитираните фигури на политичката сцена и кампањите со национална …

Повеќе »

Можеме и ние како Пекинг, ама немаше да има барокни фасади, споменици и коцкарници

Кулата за прочистување на воздухот во Пекинг е успешно тестирана и според првичните мерења, воздухот во околината на кулата-прочистувач бил почист за 55 отсто од вообичаено. Капацитетот на чистење е 30 илјади кубни метри на час со помош на патентиран слободен озон, јонска технологија и мала количина на зелена електрична …

Повеќе »