МАКЕДОНИЈА

Ситуацијата излегува од контрола: Наќе Чулев бара поддршка од војската

Министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Наќе Чулев покрај полициското засилување, ќе побара помош и од војската за запирање на влезот на мигранти во нашата земја преку планината Беласица. -Јас имам намера да разговарам со министерството за одбрана, односно со Армијата, со цел зголемување на бројот на армиски припадници …

Повеќе »

„Бомба“ на Сугаревски: Светска банка даде одговор – важна информација за многу општини

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски на својот Фејсбук профил сподели вистинска „бомба“. Најави градежна офанзива како никогаш до сега, сето тоа благодарение на Светска банка. Сакам да објавам убава вест за граѓаните, а таа е дека Светска банка ни го одобри првиот тендер за реализација на проектот за …

Повеќе »

Филипче утрово соопшти важна информација за ГОБ „8-ми септември“

Еден од катовите на болницата „8ми Септември” ќе се ослободи од пациенти со Ковид-19, кои деновиве ќе бидат префрлени во модуларната болница која располага со 72 болнички кревети. Ова денеска било договорено на средбата меѓу министерот за здравство Венко Филипче со синдикатот на ГОБ „8ми Септември” и претседателот на самостојниот …

Повеќе »

Лупевска до Мицкоски: Некои ве условуваат како мајстор од спотовите – кој лик сте, професорот или мајсторот

Кој лик сте Вие, професор или мајстор. Некои по спотовите ве условуваат како мајсторе. Можеби дома треба да прашаме дали дома држите чекич и ги поправате работите или викате мајстор да ви поправа некои работи по дома. Со овие зборови Снежана Лупевска Созен го праша Мицкоски кој лик е тој.Сам …

Повеќе »

Во ,,8 Септември” четворица симнати од респиратор, а петмина од контролирана вентилација

Во градската општа болница ,,8 Септември” од почетокот на пандемијата до сега, симнати од респиратор се четворица пациенти со тешки компликации од коронавирусот, дознава ,,Слободен печат од свои доброупатени извори од болницата. Петмина пациенти пак, биле екстубирани од таканаречена ,,СИПАП” маска, односно контролирана вентилација. Ноќеска во болницата биле примени деветмина …

Повеќе »

Во Дебар рекорден број на болни -17 за еден ден

По објавувањето на новите 17 болни од Коронавирус за само едно дененоноќие во Дебар, општинскиот кризен штаб и здравствените локални институции состојбата ја оценуваат како вознемирувачка  со тенденции да излезе целосно надвор од контрола. Со денешните 17 новозаболени лица од Ковид 19, бројката на вкупно заболен е околу 140, додека бројот …

Повеќе »

СТРАШНИ бројки: Денес РЕКОРД на заболени во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19. Скопје 60Куманово 13Дебар 17Штип 10Прилеп 2Тетово 13Струга 12Велес 3Битола 3Охрид 1Кавадарци 1Гостивар 23Струмица 1Крушево 1Пробиштип 2Демир Хисар 2Македонски Брод 1Берово 1Свети Николе 29Кичево 7Ресен 3 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа …

Повеќе »

Лош ден во Македонија: Регистрирани нови 202 случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19.Скопје 60,Куманово 13,Дебар 17,Штип 10,Прилеп 2,Тетово 13, Струга 12, Велес 3,Битола 3, Охрид 1,Кавадарци 1, Гостивар 23, Струмица 1,Крушево 1, Пробиштип 2, Демир Хисар 2, Македонски Брод 1,Берово 1,Свети Николе 29,Кичево 7,Ресен 3. На Клиниката …

Повеќе »

Неверојатен скок: Дури 330 нови случаи на Ковид-19 на тестирани 3.686 луѓе во соседна Бугарија

Во Бугарија расте бројот на новозаразени со корона вирусот, откако во последните 24 часа се регистрирани 330 нови случаи. Тестирани се 3.686 луѓе, а починале уште три лица. Вчера беа регистрирани 240 нови случаи, а завчера, 188. Во изминатото деноноќие оздравеле 63 лица. Во болниците се лекуваат 525 пациенти, од …

Повеќе »

Фото на денот: Српски студенти во Париз го пречекаа Вучиќ со транспарент – ти си Ковидот на Србија

Група српски студенти и докторанди што студираат во Париз го пречекаа претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред резиденцијата на српскиот амбасадор со транспаренти на кои пишуваше „Ти си ковидот на Србија“, објави на Фејсбук уредничката на Нова економија со фотографии. Советничката на претседателот на Србија за медиуми, Сузана Васиљевиќ, на …

Повеќе »