ЗАБАВА

Каролина не чека отворање на границите – eве каде ужива пејачката

Ситуацијата во која се наоѓаме не нѝ дозволува летниот одмор да го поминеме онака како што сме си замислиле, но тоа и не е толку страшно со оглед дека и во нашата земја има убави места за ‘полнење батерии’. Летните одмори за некои веќе ‘на големо’ почнаа, а, се разбира, јавните …

Повеќе »

Носењето на маски треба да стане автоматско како и ставањето појас во автомобил

Шкотската премиерка Никола Старџен изјавила дека носењето на маски треба да стане подеднакво автоматско како и ставањето безбедносен појас во автомобилите. Таа тоа го кажала во момент кога носењето на маска станало задолжително во продавниците и во јавниот превоз ширум Шкотска, пренесува “BBC”.  Старџен навела, дека со оглед на тоа …

Повеќе »

Жена од соништата: Мажот нон стоп бил во кафана со другарите, па му изградила една во семејниот двор (ФОТО)

Пол Тапер, британски инженер од Давон, отсекогаш по работата и за викенд многу време поминувал во локалната кафеана. Неговата сопруга Џејн била незадоволна што сопругот почесто е во пабот отколку дома, па одлучила „елегантно“ да го реши проблемот – на Пол да му напрваи кафеана во дворот на нивната куќа, …

Повеќе »

„Тик Ток“ не работи – ова е крајот на една ера на социјалните мрежи?

Корисници од Северна Америка и Европа денеска информираа дека популарната социјална мрежа за споделување на видеозаписи „Тик Ток“ паднала после 14:00 часот по локално време, посочуваат од „Downdetector“, портал за мониторинг на интернет проблеми, пренесува ТВ21. Од таму наведуваат дека повеќе од 17.000 корисници пријавиле проблеми со популарната апликација. Луѓето …

Повеќе »

Еве како климата да ви работи по цел ден, а да не чини ништо

На кој начин најдобро да се користи клима уредот со цел максимално да се заштеди на електрична енергија? Можеби ќе ви се чини како непотребно трошење на електрична енергија кога го вклучувате и исклучувате клима уредот, но на тој начин ќе заштедите доста на пари, а клима уредот на тој …

Повеќе »

Дневен хороскоп за вторник

ОВЕН Можни се промени на работното место. Бидете подготвени да покажете прилаголдивост. Размислувате за прекин на врската која повеќе не ги исполнува вашите емотивни потреби. Не е поволен период. Одморајте. БИК На полето работа владее мирна ситуација и задоволни сте. Во текот на денешниот ден нема големи пречки. Можно е …

Повеќе »

Конечно паметно и лесно решение: Како да се ослободите засекогаш од комарците

Комарците и мувите во лето се вистински кошмар и често знаат да ни го расипат уживањето во ноќните часови, а дури и спиењето. Но доколку мислите дека за тоа нема лек, се лажете. На Твитер овие денови се појави нов трик кој стана вистински хит. Сетете се само колку пати …

Повеќе »

Добро бе младино, како може да го правите тоа на ваши 20 години – Појма немате што пропуштате

На социјалните мрежи се ре-активираше Фејсбук статусот на Дражен Котески, човек кој во неколку црти ги запраша младите на некои прашања, а истиот доби илјадници допаѓања и коментари. Котески ги прашува младите зошто не уживаат во својот млад живот, во кој имаат милион шанси да пробаат, видат, осетат било што. …

Повеќе »

(ФОТО) Тажно за гледање: Ѕвездата на „Пријатели“ фатен во кадар кој скрши многу срца

Пропаѓањето на 50-годишната ѕвезда на „Пријатели“ е една од најтажните приказни во Холивуд. Станува збор за актерот Метју Пери кој беше голема sвезда што заработи големи пари заради споменатата серија, а исто така беше и тивкото страдање на многу жени. Сепак, славниот Чендлер тогаш започна со бурен начин на живот, …

Повеќе »

Дали е ова доказ дека ќе можеме да живееме на Марс? Моќна снимка од кратерот полн со лед, а еве што се крие зад неговото име

Европската вселенска агенција објави спектакуларна снимка од кратерот на Марс кој би можел да овозможи населување на луѓе и да биде извор на вода за човечката колонија, ако таа некогаш се оформи на соседната планета. Кратерот Корољев, кој е исполнет со лед, бил снимен од воздух.  Неверојатното видео е всушност …

Повеќе »