среда, 26 февруари, 2020
Читај » Без категорија

Без категорија

Хороскопот вели: Ова се трите најинтелегентни знаци, причините мора да ги погледнете

Секако дека хорскопот не ја одредува интелегенцијата на човекот, но бројните тестирања можат да понудат увид во некаква генерална интелегенција со оглед на просечните резултати за секој знак. Интелегенцијата е ментална карактеристика, која се однесува на способноста за учење и прилагодување на нови ситуации, разбирање и користење на апстрактни поими, …

Повеќе »

Заев: Ова е историска победа врз криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ

На граѓаните им е јасно по кој пат треба да се движат нашите деца, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Веднаш по усвојувањето на Законот за јавното обвинителство, лидерот на СДСМ Зоран Заев свика итна прес конференција во партиското седиште. На пресот тој рече дека успеале, и дека ставиле …

Повеќе »

(ФОТО) Ванеса Брајант ја смени својата профилната фотографија

Сопругата на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант, Ванеса Брајант неочекувано го отвори својот Инстаграм профил за јавноста. Ванеса , денеска го отклучи својот профил и објави фотографија од Коби и Џиана – односно ја стави како профилна фотографија. Таа ги забранила коментарите на сите фотографии на профилот. На Инстаграм ја …

Повеќе »

Се удрија БМВ и автобус кај Куманово – над 20 повредени

Патници и возачи на автомобил и на автобус се повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа на автопатот Куманово-Табановце, информираше денеска МВР. Сообраќајката се случила во 21.50 на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, пред клучката за Крива Паланка помеѓу автобус „крафтер“ со кумановски регистарски ознаки, управуван од Н.А.(39) од Куманово …

Повеќе »

Пронајдено телото на вториот пилот од урнатиот хеликоптер

Во потрагата беа вклучени седум бродови и хеликоптер, а во вечерните часови и подморница на Хрватската воена морнарица, како и оперативните служби на Министерството за внатрешни работи. До падот на хеликоптерот Kiowa ОХ-58 дојде за време на тренажен лет, кој почнал околу 10.30 часот. Хеликоптерот се урна половина час по …

Повеќе »

Град Скопје одлучи: Двојно поскап паркинг на цела териотрија и бесплатен јавен превоз

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг меѓу редицата итни мерки од надлежност на Градот ГРАД СКОПЈЕ СО ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО Согласно со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата на Република Северна Македонија и Министерството за здравство, Градот Скопје објави итни мерки …

Повеќе »

Македонските навивачки групи упатија моќна порака: Спремај се Македонијо – историскиот ден е пред нас

Нвивачките групи од Македонија денес во црквата Свети Кирил и Методиј организираа заедничка хуманитарна акција за донирање на облека, а на истата имаше и состанок со една точка на дневен ред – обединување на сите, за Македонија. Без размислување, истата е прифатена, па можеме да очекуваме дека сите македонски навивачки …

Повеќе »

Еве зошто Дедо ми Ѓорѓи живеел дури 104 години

А ние денес како глувци паѓаме уште на четириесет. ЗАМИСЛИ: Се будиш на први петли, не оти алармот ти ѕвонел, ами оти сонце ти влегло во соба, се загреваш уште малку со љубената/иот и рипаш од кревет свеж ко арслан, одиш на чешма да измиеш очи со вода за која …

Повеќе »

Се греат со шише топла вода во раце, живеат во беда: Со солзи во очите вели: Животно не живее во овие услови, а не човек

24 Телевизија со сторија која ќе ве расплаче. Во одаја која повеќе личи на пештера, отколку на соба, 40. годишниот Јордан Јованов го прослави својот именден. Немаше ниту славеничка песна, ниту радост во неговиот дом бидејќи тој и неговата мајка живеат во ужасни услови. Јордан нема пријатели, ниту колеги од …

Повеќе »

Ја нема балканската ароганција: Се преселил во Исланд па се фали: Во банка ми правеа кафе, а кога ја земав првата плата се изненадив

Горан Алексиќ на својот Фејсбук профил објави интересна приказна за новиот почеток на својот пријател на Исланд. Пријателот вели дека бил изненаден кога ја земал првата плата бидејќи не требало да плаќа придонеси, туку му е исплатен целосниот бруто износ. „Здраво Горане, еве да ви се јавим од Исланд. Да, …

Повеќе »