среда, 6 декември, 2023

(ВИДЕО) Косовски специјалци ги донесоа Србите на Суд: Сестрата на Душан му упати ЕМОТИВНА порака пред сите

Специјалното одделение на Основниот суд во Приштина им одреди едномесечен притвор на двајцата уапсени Срби во Бањска, Благој Спасојевиќ и Душан Максимовиќ, потврди адвокатот Дејан А. Васиќ за Косово.

Душан Максимовиќ е обвинет за кривично дело подготвување тероризам, изјави неговиот бранител Дејан А.Васиќ.

„Со целосна доверба ќе ги чекаме форензичките наоди поврзани со телефонот на мојот клиент, кога ќе очекуваме да излезе вистината дека тој немал апсолутно никаква врска со самиот настан, со што несомнено ќе се утврди дека не е виновен за криминалното дело за кое го сомничи Специјалното обвинителство“, рече Васиќ.

Благоје Спасојевиќ се товари за сторено кривично дело тероризам.

Против одлуката на судот утре ќе поднесат жалба адвокатите на Благој Спасојевиќ и Душан Максимовиќ, Љубомир Пантовиќ и Дејан А.Васиќ.

На социјалните мрежи се појави и видео на кое се слуша како сестрата на Душан, му вели да остане силен.

Коментари

коментари