четврток, 28 септември, 2023

Цел свет во шок – Кадиров е во КОМА, има проблеми со здравјето: Потресни детали

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина ја потврди информацијата дека чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е во критична состојба, пренесува украинскиот портал Обозревател, додавајќи дека претходно негови извори од чеченската дијаспора соопштија дека Кадиров е во кома.

Претставникот на Дирекцијата Андриј Јусов за споменатиот портал изјавил дека болеста на Кадиров се влошила, поради што неговата состојба е тешка.

„Да, така е, има информации дека воениот злосторник Кадиров е во тешка состојба – постојните болести му се влошиле и тоа доведе до неговата критична состојба“, посочи тој и додаде дека информациите за критичната состојба на Чеченецот водачот беше потврден од различни извори.а како причината е болест, а не повреда или рана.

Обозревал понатаму пишува дека информацијата им ја потврдиле различни извори од медицински и политички кругови, како и дека не се работи за повреда или рана. Се додава дека други детали бараат дополнително објаснување.

Болест на бубрезите

Украинските колеги пишуваат дека Кадиров долго време бил болен, а претходно денеска чеченската дијаспора изјавила дека Кадиров со денови е во кома. Посочуваат дека тој бил пренесен во Москва, но таму не можеле да му помогнат, па бил вратен во Чеченија и во моментов се планира да се пренесе надвор од Руската Федерација, најверојатно во ОАЕ.

Гласините за тешката болест на Кадиров кружат со месеци, уште во март 2023 година, објави германски Билд, повикувајќи се на поранешниот вицепремиер на Чеченија Ахмад Закаев, дека Кадиров има сериозно заболување на бубрезите и дека донел лекар од ОАЕ во Чеченија затоа што не им верува на московските лекари.

Неодамна медиумите привлекоа внимание на наглите промени во изгледот на Кадиров, особено на големиот оток на лицето и медицинското помагало на прстот, па се претпоставуваше дека му откажуваат бубрезите.

Еден од неговите синови индиректно ја потврдил болеста на чеченскиот лидер објавувајќи видео во кое вели колку е тешко да се изгуби татко му.

Коментари

коментари