петок, 29 септември, 2023

(ФОТО+ВИДЕО) НАЈЉУБОМОРНАТА ЖЕНА НА СВЕТОТ: Секој дена го става мажот на детектор за лаги

Британката Деби Вуд го привлече вниманието на јавноста откако во популарното шоу „This Morning“ изјави дека боледува од таканаречениот Отело синдром, за кој веројатно многумина првпат слушнале и кој го класифицира љубоморното и посесивно однесување кон партнер како психијатриско нарушување.

Како што пишува медицинскиот портал PubMed, синдромот Отело (Othello syndrome) е психотично пореметување кое се карактеризира со илузија на неверство и/или љубомора и често се јавува во контекст на медицински, психијатриски или невролошки нарушувања.

Најмалку 30 проценти од заболените покажуваат невролошка основа за нивните заблуди за неверство, иако биолошката основа на синдромот не е целосно разбрана.

Тогаш Вуд ѝ кажа на британската јавност дека дома има детектор за лаги за нејзиниот сопруг Стив, па секогаш кога ќе се врати од работа го „приклучува“ за да види дали можеби ѝ бил неверен.

Двојката е во брак само нешто помалку од една година, но Стив се огласи на својата Фејсбук страница за да им каже на сите кои можеби ќе го сожалат дека неговата сопруга вреди се.

Деби, која уште пред свадбата го сменила презимето за да одговара на вереникот веднаш откако кажа „Да“ во општината, го променила и статусот на врската и јавно му кажала на сопругот дека го сака.

„Следниот пат кога ќе објавам нешто ќе бидам оженет човек… Кој би помислил, а?“, напишал Стив пред венчавката.

Изгледа не му пречи што сопругата редовно му го пребарува телефонот, што секогаш има пристап до неговата електронска пошта и банкарските изводи и што не му дозволува да гледа други жени на интернет или во живо.

Со цел да го спречи Стив да пристапи до експлицитни фотографии на жени, посесивната Деби инсталирала „родителска заштита“ на неговиот лаптоп, а исто така му забранува да гледа телевизиски емисии во кои има слабо облечени жени.

Отворено признава дека на интернет купила и детектор за лаги „само за него“, за секогаш да биде сигурна дека тој и ја кажува вистината.

И иако изгледа дека Стив ѝ е верен, „најљубоморната жена на светот“, како што ја нарекоа, таа никогаш не може целосно да му верува на партнерот.

„Стив е прекрасен, но се прашувам дали можам да му верувам дека дури и не ги гледа другите жени кога е сам. Не сакам ни да мисли дека се убави или жешки. Ако сте во врска и сте задоволни со партнерот, вашите очи треба да бидат само кон таа личност, нели“, објасни Деби како размислува.

Таа раскажала и како нејзиниот поранешен, со кој била пред Стив, ѝ го скршил срцето кога тој ненадејно раскинал со неа и оттогаш, како што вели, не верува на ниту еден маж.

Видеото погледнете го ОВДЕ

Извор: ulica.mk

Коментари

коментари