ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Отвориле оган од автомобил, застрелале десет луѓе на улица, ужасен настан во Флорида

Напаѓачи вчера попладне пукале од автомобил во случајни минувачи на Флорида и застрелале десет луѓе.

Инцидентот се случил во градот Лејкленд околу 15:43 часот, а две жртви се во критична состојба. Од полицијата велат дека напаѓачите во еден момент ги симнале сите четири стакла од темносиното возило и отвориле оган.

Тие пукаа во луѓе од двете страни на улицата. Полицајците пронашле три лица кои биле застрелани и ги однеле во болница, додека седум жртви со приватен автомобил биле пренесени во клиниките.

„Имаме причина да веруваме дека се работи за цел напад“, изјави шефот на локалната полициска станица Сем Тејлор, додавајќи дека жртви на нападот се мажи на возраст меѓу 20 и 35 години, пишува NBC News.

Тој рече дека две лица се во критична состојба, едното е пукано во пределот на стомакот, а другото во лицето и вилицата, а останатите осум се со повреди кои не се опасни по живот. Полицијата врши увид. Засега не е познат мотивот за нападот. Лејкленд се наоѓа источно од Тампа и има население од околу 112.000 жители.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!