четврток, 2 февруари, 2023

Вучиќ го напушти состанокот и најави повлекување

Рекол дека ако некој мисли дека може да ја води земјата подобро од него, тој е подготвен да им го остави тоа на нив.

Според најавите, претходно тој ќе присуствува на седницата на Владата во 11 часот.

Вучиќ синоќа имал средба со своите најблиски соработници во седиштето на СНС, а потоа реагирајќи на несогласувањата во партијата рекол дека е подготвен да се повлече од функцијата претседател, пренесе шефот на Извршниот комитет на СНС, Дарко Глишиќ.

Српскиот претседател Александар Вучиќ на покана на премиерката Ана Брнабиќ во 11 часот ќе присуствува на седницата на Владата за Косово и Метохија.

На седницата претседателот треба да ги информира членовите на владата за преговорите со високата западна делегација.

Претседателот ја опиша средбата со западната „петорка“ како еден од најтешките денови за Србија. Тој посочи дека „поради тоа што не очекува во иднина“, потребно е единство.

Вучиќ во 20:00 часот ќе и се обрати на јавноста од зградата на Претседателството на Србија, соопшти вчера прес-службата на претседателот.

Вучиќ синоќа имал средба со најблиските соработници во седиштето на СНС. Според медиумите, на средбата имало несогласувања и повици да се отфрлат преговорите со САД и ЕУ. Според информациите, претседателот Вучиќ реагирал на овие несогласувања и рекол дека ако некој мисли дека може да ја води земјата подобро од него, тој е подготвен да им го остави тоа на нив, а потоа да ја напуштил средбата.

Еден од лидерите на Извршниот одбор на СНС, Дарко Глишиќ, по средбата за ТВ Пинк изјави дека доколку претседателот Вучиќ остане на ставот да поднесе оставка, тоа е крај на Српската напредна странка и крај на кариерата што СНС ја имаше на српската политичка сцена.

После тоа, како што вели тој, е „најцрното и најлошото сценарио за Србија што не смее ни да го замисли“.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!