четврток, 2 февруари, 2023

БОЛНА ИСПОВЕД НА ТАТКОТО НА ПОЧИНАТОТО БЕБЕ: ЈА ВИДОВ ЖИВА И ПОТОА МОРАВ ДА ЈА ИДЕНТИФИКУВАМ

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

Д.Ј од Шабац на социјалните мрежи објави дека пред неколку дена ја изгубил новородената ќерка, бидејќи наводно во родилиштето во Шабац при породувањето на сопругата доцна сфатиле дека бебето проголтало плодова вода, а таа била пренесена во Белград, но предоцна.

Имено, како што најави таткото, бил направен царски рез, жената наводно се измачила при породувањето, а на крајот по сите маки го загубиле новороденото дете. Се започнало на Божиќ кога неговата сопруга добила породолни болки.

Јас и мојата сопруга сакаме да им се обратиме на сите граѓани на Шабац за доброто на сите нас. Имено, ноќта на 7 јануари ја донесов сопругата во породилиштето Шабац затоа што чувствуваше болки во стомакот, а терминот веќе и помина пред неколку дена. За неа се грижеа и во понеделник навечер и во понеделник навечер 9.1. добила болки и почнала да се отвора. Дежурниот лекар кој ја прегледал и ја прашач што прави и зошто вреска, а само еден прст е отворена, што ќе прави кога 7 прсти ќе биде отворена – ја започнува исповедта таткото.

Како што посочува, во 10 часот жената била готова и почнало породувањето, ја породил докторот кој ја следел целата бременост на Данијела Заблаќански и дека се било во најдобар ред, изјави таткото.

-Направен е секој тест, го купивме секој лек што беше препишан, го направивме пренаталниот тест, следевме се, детето немаше никакви проблеми! Во 15:00 до 12:00 ѕвони телефонот со честитка дека станав татко, дека сопругата и детето се добро, дека има компликации и дека е направен царски рез, но тие се добро и бебето доби оценка 9. Се е во најдобар ред – вели таткото.

Му пренеле дека жената му рекла дека е уморна, но дека е важно што закрепнува и дека детето е добро.

-Додека чекала да и го донесат детето, дошло до смена и и било кажано дека подоцна ќе и го донесат. Жена ми да ми се јави во 8 навечер и да каже дека бебето мора да оди во Белград бидејќи после 8 часа породување забележале дека детето потешко дише и на сликање виделе дека има вода во бели дробови и итно бил пренесено во Тиршово – се жали таткото.

Лаички кажано, дете кое било живо и здраво за време на бременоста не се видело дека пиело плодова вода. Со оглед на тоа што детето пристигна во болницата толку доцна, нашата ќерка почина – ја сподели тажната вест таткото.

Тој додаде дека ќе ја тужи болницата Шабац.

– Едноставно сакаме ниту еден родител да не мора да ѝ каже на мајка си што имав да и кажам на мојата сопруга вчера! Болницата во Тиршова поднесе тужба против болницата Шабац, а ние ќе поднесеме приватна тужба за 3 месеци кога ќе стигне извештајот од обдукцијата, за да не му се повтори тоа на ниту еден Шапчанец – напиша таткото.

По оваа сторија, „Блиц“ се обиде да добие одговори и од надлежните во болницата во Шабац, против кои родителите најавуваат тужба, но до објавувањето на овој текст немае никакви одговори.

Таткото морал да го идентификува бебето откако починало…

Коментари

коментари

error: Content is protected !!