четврток, 2 февруари, 2023

ФИФА ја казни Србија поради инцидентот на Светското првенство

ФИФА ја казни Србија поради однесувањето на нејзините навивачи на Светското првенство кое на крајот на минатата година се играше во Катар.

Србија е казнета со 50.000 франци поради скандирањето на нејзините навивачи на последниот натпревар во групата против Швајцарија, кој избраниците на Пикси Стојковиќ го загубија со 3:2.

Српските навивачи ги навредуваа швајцарските играчи со косовско потекло, а ФИФА во образложението на одлуката наведува дека тоа е навреда на национална основа. Освен Србија, со 100.000 франци е казнет и Мексико поради навреда на хомосексуалците со скандирање.

ФИФА покрена дисциплинска постапка против Аргентинците поради нивното однесување по победата против Франција во финалето на пенали. Аргентинците се бунеле во просторот за интервју и не сакале да разговараат со странски медиуми, со што ги прекршиле правилата.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!