петок, 29 септември, 2023

(ВИДЕО+ФОТО) КРАЈНО ТЕНЗИЧНО НА КОСОВО: Ова е Албанецот кој пукаше во 2 српски деца, Србите се кренаа на блокади

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

Братучедите Стефан Стојановиќ (11) и Милош Стојановиќ (21) се ранети денеска околу 15.00 часот во Готовуша кај Штрпац во Косово кога без повод и причина локален Албанец пукал во нив од возило во движење.

Во моментот на нападот децата оделе покрај патот и носеле Бадникови гранчиња кога напаѓачот отворил оган врз нив. Едното момче било застрелано во раката, а другото во рамото.

Осомничениот (33) за ранувањето побегнал, но по речиси два часа бил лоциран и уапсен. Веднаш по инцидентот, локални жители од српска националност го блокирале локалниот пат меѓу Штрпце и Урошевац.

Албанските медиуми објавија фотографија од А.К. (33) кој е осомничен дека околу 15 часот пукал во српски момчиња кои носеле бадњак кај Штрпац.

Според неофицијални информации на Индекс, А.К. наводно е припадник на косовските безбедносни сили. Осомничениот е однесен на распит во Урошевац.

-Не знам детали, шокиран сума, знам само дека пукале во нашите деца.

Вака мајката на ранетото момче (11), Зорица Стојановиќ низ солзи зборува за Косово онлајн додека чекала лекарите да и кажат како е нејзиното дете.

-Што може да погрешат децара – низ солзи вели Зорица.

Видеото погледнете го ОВДЕ

Извор: dailyzonews.com

Коментари

коментари