четврток, 2 февруари, 2023

Пикси се соочува со остри критики: Ужас. Не сум видел некој така да води натпревар

Во најлудиот натпревар на Мундијалот, Камерун поведе со голот на Кастелето во 29. минута, но Србија се врати во судиското продолжение во првото полувреме со головите на Павловиќ и Милинковиќ-Савиќ. Митровиќ погоди во 53. за водство на Србија од 3:1, но потоа Камерун се врати преку Абубакар во 64. и Чупо-Мотинг во 66. минута.

Особено критични беа реакциите на српската одбрана при водството од 3:1, во кое со грешки се истакна дефанзивецот Никола Миленковиќ. Стручниот коментатор на РТС Раде Богдановиќ тврди дека играчите не се виновни за ништо, туку дека најголем виновник за пропуштената победа е српскиот селектор Драган Стојковиќ Пикси.

„Денеска не ги обвинувам играчите. Тие не се физички подготвени. Кога го немате тоа, тогаш немате ниту концентрација. Морам да го кажам ова. Денеска го одигравме натпреварот без тренер на клупата. Никогаш не сум видел некој да води полош натпревар на големо натпреварување од Драган Стојковиќ. Страшно“.

„Дека вие, на 3:1, кога тимот се врати кај вас, оставете ги петтемина на висок пресинг… Дека десет минути не знаете кој удира. Како тренер на клупата, мора да мислам.Се пожалив дека физичката подготовка не е добра.Со заминувањето на Павловиќ дојде до пропаст“, изјави Богдановиќ.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!