„Никој не сака да војува за Путин“

Само воениот пораз на Путин во Украина може да го урне рускиот режим, изјави за ДВ опозицискиот политичар Дмитриј Гудков.

Тој го предупредува Западот дека опсежните санкции што ги погодија обичните Руси би можеле да имаат спротивен резултат.

Дмитриј Гудков моментално е на турнеја во Западна Европа каде што разговара со политичари и дипломати. Овој руски опозиционер, кој минатата година ја напушти земјата по дводневен притвор, вели дека една од целите е да им објасни на западните политичари дека некои санкции против Русија се ефективни, додека други имаат корист само за режимот на Владимир Путин.

Европејците мора да разберат дека ќе направат уште поголем проблем ако сега ја изолираат Русија, ја оградат со жица висока шест метри и ископаат канал со крокодили околу неа“, изјави Гудков за ДВ и додаде:

„Бидејќи ќе има сиромаштија, распаѓањето на земјата може да биде крваво. А нуклеарното оружје ќе остане и никој не знае каде би можеле да летаат ракетите. Ова ќе предизвика главоболки за Украина и сите други“, додава овој поранешен пратеник во руската Дума.

Од друга страна, тој вели дека Западот мора да продолжи со сета поддршка за Украина.

„Само воен пораз на режимот на Путин може да не спаси од Путин.

Според него, делумната мобилизација во Русија укажува на „хаос во армијата“.

„Раководството не е адекватно. Путин всушност создаде таков систем во кој владее хаос и кражба и отсуство на искрена мотивација“, вели Гудков.

Колкава е поддршката за Путин?
На прашањето колку Русите навистина го поддржуваат нападот врз Украина, Гудков вели:

„Мислам дека, како што Путин се преправа дека ова не е војна, туку специјална операција, така и повеќето луѓе се преправаат дека ја поддржуваат. од тоа нема да остане ништо од поддршка“.

„Мислам дека на крајот сè ќе заврши на улица бидејќи никој не сака да војува за Путин. Никој не ја гледа поентата на војната. Освен јастребите кои ја поддржуваат империјата, но нема повеќе од 10 до 12 проценти од нив во Русија. И такви се сега незадоволни од Путин и Министерството за одбрана. Тешко им е да се збогуваат со митот дека руската армија е втора најмоќна во светот“, додава Гудков.

Овој поранешен пратеник активно се занимава со политика од протестот против реизборот на Путин за претседател пред десет години. Бил член на неколку опозициски партии. Неговиот татко Генадиј Гудков, политичар и бизнисмен, е исто така еден од најпознатите критичари на Путин.

Извор: centar.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!