недела, 25 септември, 2022

(ФОТО) СТРАШНА ТРАГЕДИЈА: Најмалку 36 лица загинаа при задушување на протестите во Иран

Најмалку 36 лица се убиени во задушување на протестите што избувнаа пред една недела во Иран по смртта на една млада жена која беше уапсена од полицијата за морал, соопшти невладината организација Центар за човекови права во Иран.

Протести избија низ Иран по смртта на 22-годишната Махса Амини. Таа била приведена и претепана од моралната полиција бидејќи, наводно, не носела хиџаб правилно. По апсењето, Амини паднала во кома и починала.

Според официјалните пребројувања, најмалку 17 луѓе биле убиени во демонстрациите поради нејзината смрт, но CHRI објави дека има повеќе убиени.

„Властите ја признаа смртта на најмалку 17 лица, додека независни извори велат дека има 36 жртви“, објави на Твитер организацијата CHRI со седиште во Њујорк.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси вчера изјави дека ќе се истражи смртта на девојчето, но во исто време го осуди лицемерието на западните сили.

Убиството на младиот Амини го осудија Обединетите нации, Европската унија и САД.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!