петок, 29 септември, 2023

РАЗДОР ПОМЕЃУ СОЈУЗНИЦИТЕ: „Јас сум крајно незадоволен од вчерашната размена, дури и целата ситуација ми е неразбирлива“ – Кадиров реагираше по размената на затвореници

Големиот пријател на Путин, Виктор Медведчук, кој беше уапсен уште во април, беше разменет со Русија како дел од размена на затвореници.

Украинците велат дека 200 украински затвореници се вратиле дома во замена за Медведчук.

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја коментираше оваа размена на Телеграм.

„Јас сум крајно незадоволен од вчерашната размена, дури и целата ситуација ми е неразбирлива. Секогаш кога се носеле борбени или тактички одлуки, ние, активните учесници во специјалната операција, сме биле консултирани.

Разбирам дека тоа е многу повидливо во врвот на Министерството за одбрана, но верувам дека криминалците признати како терористи не можат да се заменат за војници. Би разбрал дека има еквивалентна размена – војник за војник, агент за агент… Имаме многу затвореници на вооружените сили на Украина, кои ги менувате барем сто за еден, а тие сепак ќе останат“, Кадиров рече и продолжи:

„Ја завршивме размената по украински услови. Не е во ред. Нашите борци ги победија фашистите во Мариупол, ги истераа во Азовстал, ги чадеа од подруми, загинаа, ранети и гранатирани. Размената дури и на еден од овие терористи од Азов требаше да биде неприфатлива. И затоа, не е изненадувачки што борците што го ослободија Мариупол сега донесоа заклучок – не носете ги нацистите во затвор“.

Кадиров го заклучил следново:

„Ова е мое лично мислење и во никој случај не влијае на нашиот главен непоколеблив принцип – секоја команда на врховниот командант е извршна!“

Инаку, Виктор Медведчук е роден во 1954 година во Сибир, каде што неговите родители биле протерани откако неговиот татко бил осуден за соработка со нацистите за време на окупацијата на Украина. Работел како адвокат, а подоцна влегол во политиката.

Медведчук е лидер на Опозициската платформа за живот, најголемата опозициска партија во Украина. Во март, партијата беше една од неколкуте укинати од Зеленски поради нејзините врски со Русија. Тој се споменува како еден од фаворитите на Путин да го преземе Киев во случај Русија да успее да го освои градот. Медведчук вели дека рускиот претседател Владимир Путин му е кум на неговата ќерка.

Украинските власти го ставија Медведчук во домашен притвор, но тој избега три дена откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари. Медведчук е познат како еден од најголемите противници на Европската унија, која своевремено ја споредуваше со нацистичка Германија. Тој бил обвинет за организирање протести за поддршка на Русија и тогашниот претседател Јанукович, но никогаш не биле пронајдени докази за таквите тврдења.


Коментари

коментари