петок, 29 септември, 2023

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС со јачина од 6,76 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 6,76 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди Тајван. Ова е втор силен земјотрес за помалку од 24 часа. Засега нема информации за евентуална штета. Постои голем ризик од цунами.

Вчера земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди југоисточниот дел на Тајван.

Нема информации за причинета штета или евентуални жртви.

Земјотресот го почувствуваа и Јапонија, Кина и Филипините.

Земјотресот бил на длабочина од 7,3 километри со епицентар во округот Таитунг, ретко населен дел од островот, соопшти тајванското метеоролошки биро.

Коментари

коментари