недела, 25 септември, 2022

Хари и Меган не се повикани на приемот пред погребот на кралицата?

Меган Маркл и принцот Хари, наводно, не се поканети на приемот што ќе го приреди кралот Чарлс во недела. Гласините велат дека војводата и војвотката од Сасекс добиле покана за голем настан во Бакингемската палата на почетокот на оваа недела, а сега тоа е во големо прашање.

Дочекот, на кој ќе се состанат ВИП личности во пресрет на погребот на кралицата Елизабета, треба да биде најголемиот меѓу светските лидери во модерната историја.

Но, официјалните лица на палатата инсистираа само кралското семејство да биде покането на настанот – а носителите на одлуки инсистираат на тоа дека Меган и Хари НЕМА да присуствуваат.

Над 500 шефови на држави и достоинственици се поканети на ВИП прием организиран од кралот Чарлс III. Кодексот на облекување за настанот, кој ќе се одржи во галеријата со слики и државните соби на палатата, се салонки – додека кралското семејство е во жалост.

Портпаролот на кралот рече:

– Ова е еден од последните моменти за нејзиното височество кралицата, за разлика од првиот за неговото височество.

Збунетоста околу тоа дали принцот Хари и Меган ќе бидат таму го повторија она што го опкружуваше забраната на принцот да се појавува во неговата униформа претходно оваа недела. Првично беше разбрано дека на војводата ќе му биде забрането да ги носи неговите воени бои на бдеењето што го одржаа внуците на кралицата во саботата. Но, во потег за кој подоцна рече дека бил „еднократен“, војводата го направил – исто како што направи принцот Ендру минатата ноќ, сето тоа со дозвола на кралот Чарлс.

Меган и Хари ќе патуваат одделно на погребот на кралицата во понеделник.

Кралот Чарлс повторно ќе го води своето семејство во маршот зад ковчегот на Нејзиното височество кога ќе биде преместен од Вестминстерската сала во Вестминстерската опатија. По него и неговите браќа и сестри ќе следат внуците на кралицата, Питер Филипс, војводата од Сасекс и принцот од Велс. Во автомобилот позади ќе ги следат Меган Маркл и Софи Весекс.

Глобалните лидери треба да пристигнат во Лондон овој викенд и се очекува да и оддадат почит на кралицата Елизабета со посета на Вестминстерската сала каде што таа лежи во државата.

Се очекува да присуствуваат американскиот претседател Џо Бајден, францускиот Емануел Макрон, кинескиот потпретседател, премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн и канадскиот премиер Џастин Трудо и многу други.

Извот: ТВ21

Коментари

коментари

error: Content is protected !!