среда, 6 декември, 2023

Откриени 12 тајни на кралицата Елизабета Втора: Го прекршила законот, работела „машка“ работа, заминала во војска…

Го прекршила законот, заминала во војска, работела „машка“ работа….., се само дел од тајните на британската кралица Елизабета Втора.

Како монарх со најдолго владеење во Британија, кралицата Елизабета Втора е светски симбол на благородништво и милост. И покрај тоа што со децении живееше пред камерите, Нејзиното Височество отсекогаш ја чувала својата приватност и верувала во одржување на мистеријата на монархијата.

Можеби затоа овие 12 малку познати факти за посветената сопруга, вљубената баба и независната жена се толку шармантни.

Се омажи со нејзиниот братучед.

Кралицата и принцот Филип ги делат истите прабаба и прадедо: кралицата Викторија и принцот Алберт, кои и самите биле први братучеди. Ова ги прави трети братучеди.

Имала само 13 години кога се заљубила во принцот Филип

Принцезата Елизабета била само тинејџерка кога го запознала храбриот 18-годишен Филип Маунтбатен, кој тогаш бил кадет во британската морнарица. Тие двајца почнале да се допишуваат кога таа имала 13 години и продолжиле неколку години додека тој бил на море. Кога Елизабет имала 17 години, знаела дека тој е човекот со кој сакала да се омажи.

Тајно свршена три години.

Во 1946 година, Филип бил виден како и помага на принцезата да го облече палтото на свадбата на нејзината братучетка и била забележана поврзаност меѓу нив. Двојката тогаш била тајно свршена, но Палатата чекаше три години, додека Елизабет не наполни 21 година, за да го објави официјалното соопштение.

Нејзиниот брак со принцот Филип постави рекорд по долговечност.

Кралската љубовна приказна на Елизабета и Филип го издржа тестот на времето. Во брак беа рекордни 73 години! Во 2007 година, Нејзиното Височество стана првиот британски монарх кој прослави годишнина од дијамантската свадба,60 години брак.

Филип ѝ дал прекар по зеленчукот.

Кралицата била нагалено наречена „зелка“ од нејзиниот сопруг. Никој не знае со сигурност зошто, но „Сандеј тајмс“ во 2006 година шпекулираше дека можеби потекнува од француската фраза „mon petit chou“, што во превод значи „моја мала зелка“ и „моето мало лиснато колаче“.

Кралицата Елизабета беше голем обожавател на серијата „Downton Abbey“.

Кралицата никогаш не пропушти ниту една епизода од омилената британска драма и се вели дека уживала да им укажува на ретките историски грешки на серијата на секој што го гледал со неа.

Секој ден таа го пиела овој пијалок пред ручек.

Се вели дека нејзиното височество уживало во дневен коктел од џин и Дубоне пред нејзиниот пладневен оброк.

За време на Втората светска војна, таа работела како механичар.

Кралот Џорџ Шести не сакал неговата ќерка да се пријави, но на крајот попуштил. Принцезата Елизабета се приклучи на Територијалната служба за помошни жени во 1945 година, со што стана единствената жена член на кралското семејство што се приклучи на војската. За време на војната, таа работела како механичар и возач на камион.

Во еден момент, таа одлучи да не посвојува повеќе кучиња корги.

За време на нејзиниот живот, кралицата поседувала повеќе од 30 кучиња од расата велшки корги Пемброк, од кои сите биле потомци на нејзините прво корги, Сузан.

Последната, Вилоу, почина во 2018 година. Иако имала неколку корги во кралското домаќинство, кралицата наводно му рекла на својот персонал дека нема да донесе уште едно корги во Бакингемската палата поради нејзиното здравје и возраст.

Пишувала пораки на Скајп со нејзините правнуци.

Според сите сметки, кралицата била посветена прабаба која е исклучително блиска со нејзиното растечко потомство на правнуци. „Ган-Ган“ (како што ја нарекуваше принцот Џорџ) користеше Skype за да одржува контакт со децата кога беше отсутна и секогаш им носеше мали сувенири од нејзините патувања.

Таа е единствената личност во Обединетото кралство на која и било дозволено да вози без дозвола.

Нејзиното височество никогаш не полагала возачки испит и нејзините автомобили немаат регистерски таблички, но кралицата отсекогаш сакала да седи зад воланот. Таа немаше возачка од една едноставна причина: не и требаше – сите возачки и останати документи се издаваат на нејзино име во ОК.

Кралицата Елизабета присуствуваше на нејзината прва модна ревија во 2018 година.

И покрај нејзината доживотна љубов кон модата, кралицата го направи своето прво појавување во првиот ред само во 2018 година за време на модната недела во Лондон на ревијата на идниот дизајнер Ричард Квин. Таа седеше до модниот волшебник и главна уредничка на Вог, Ана Винтур. Лесно се забележуваше столот на нејзиното височество – беше единствениот со специјално кадифено перниче.

Извор: kanal5.com.mk

Коментари

коментари