понеделник, 28 ноември, 2022

Нова цена на горивата во Македонија

Утре регулаторнта комисија за енергетика се очекува да ги објави новите цени на горивата кои ќе важат уште утревечер на полноќ.

Во моментов на светските берзи нафтата од типот брент се нуди за 93 долари за барел што е една од најниските цени во последните месеци.

Во моментов нафтените деривати во Македонија се точат по следните цени:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 85,50 (денари/литар); Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 88,00​ (денари/литар);

Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 98,00 (денари/литар)

Коментари

коментари

error: Content is protected !!