понеделник, 28 ноември, 2022

Русија: Украина жестоко го гаѓа градот до нуклеарната централа, изврши 23 артилериски напади

Вооружените сили на Украина вршат артилериски напади на брегот на градот Енергодар, во близина на нуклеарната централа Запорожје, пишува руската државна новинска агенција РИА Новости.

Русите наведуваат дека украинската армија извршила 23 артилериски напади и дека според прелиминарните податоци била употребена американската хаубица М777 од 155 милиметри.Тие меѓусебно се обвинуваат за напади

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар.

Тоа е најголемата нуклеарна централа во Европа. Руските сили го окупираа во март, а таму сè уште работат украински вработени.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за неодамнешните напади на нуклеарната централа.

Делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска пристигна во Запорожје, а наскоро треба да се изврши инспекција на централата и да се провери нивото на безбедност.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!