петок, 29 септември, 2023

Русија: Драго ни е што ОН ќе ја посетат нуклеарната централа Запорожје

Русија соопшти дека ја поздравува посетата на чувар на ОН на нуклеарната централа Запорожје во југоисточна Украина, која е под руска окупација.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска потврди дека ќе ја посети најголемата европска нуклеарна централа и дека тим е на пат кон објектот.

Таа има намера да процени било каква физичка штета на постројката, да ја утврди функционалноста на безбедносните и безбедносните системи, да ги процени условите за работа на вработените и да изврши итни заштитни активности.

„Русија работеше напорно за да ја овозможи оваа посета“

Рускиот дипломат Михаил Улјанов изјави дека Москва се надева оти посетата на МААЕ ќе ги отфрли заблудите за наводната лоша состојба на централата.

„Русија напорно работеше за да ја олесни оваа посета. Колку што разбравме, намерата на генералниот директор на МААЕ е да остави неколку луѓе на трајна основа во објектот“, рече Улјанов.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Русија ја поздравува посетата на МААЕ и е подготвена да соработува со агенцијата.

Најголемата европска нуклеарна централа Запорожје, заземена од руските сили во март, но управувана од украински персонал, е главна точка на удар во шестмесечниот конфликт бидејќи двете страни меѓусебно се обвинуваат за неодамнешното гранатирање во близина на централата.

Коментари

коментари