петок, 29 септември, 2023

Земјите кои граничат со Русија би можеле да забранат влез на руски туристи

Членките на ЕУ Естонија, Летонија, Литванија, Полска и Финска, кои делат граница со Русија, би можеле да забранат влез на руски туристи доколку ЕУ не ја усвои забраната ширум ЕУ, рече литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис.

„Разговарав со министрите на сите овие земји.

На политичката страна, не гледам толку многу разлики“, изјави Ландсбергис за новинарите во Вилнус.
Министрите за надворешни работи на ЕУ треба да разговараат за визната забрана за сите руски граѓани ширум ЕУ, што е најсилно поддржано од петте земји кои граничат со Русија.

На неистомислениците ќе им биде дозволен влез

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера изјави дека се противи на забраната, објаснувајќи дека Русите треба да можат да ја напуштат својата татковина доколку се противат на политиката на Кремљ.

Некои други земји, како Унгарија, исто така може да се спротивстават на забраната на ниво на ЕУ.

Регионалната визна забрана за Русите, за која ќе разговараат министрите од петте земји на маргините на состанокот, ќе вклучи униформни правила што ќе ги блокираат туристите, но ќе им овозможат на неистомислениците да влезат, рече Ландсбергис.

„Руските туристи не треба да бидат во Европската унија.

Нивната земја врши геноцид“, рече тој, мислејќи на инвазијата на Украина во која илјадници луѓе ги загубија животите, а милиони беа протерани од своите домови.

Естонците ја затворија границата за повеќе од 50 илјади Руси

Русите главно влегуваат во ЕУ преку копнените граници од овие пет земји откако директните летови меѓу Русија и Унијата беа прекинати по почетокот на инвазијата, рече Ландсбергис.

Минатата недела, Естонија ја затвори својата граница за повеќе од 50.000 Руси со претходно издадени визи, со што стана првата земја од ЕУ што го стори тоа, што го отежнува влезот на Русите во ЕУ.


Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно овој месец го повика Западот да воведе единствена забрана за патување на Русите, што предизвика лута реакција од Москва.

Коментари

коментари