недела, 25 септември, 2022

Дарко Чурлинов ќе игра во Барнли!

Македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов и официјално е нов играч на екипата на Барнли.

Англискиот второлигаш постигна согласност со Штутгарт и наводно за пет милиони евра го откупи нашиот офанзивец.

Македонецот доаѓа како желба на тренерот Винсент Компани, кој притисна за трансферот да се реализира. Соработката е склучена за наредните четири години.

22-годишникот прикажа одлична форма во подготвителниот период.

Тоа му донесе интерес од неколку екипи, а само Барнли беше подготвен да го плати она што го бараше бундеслигашот.

Чурлинов од 2014 година игра надвор од Македонија.

Најпрво доби шанса во Ханза Росток, а потоа преку Магдебург стигна до Келн и потоа Штутгарт.

Извор: Kurir mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!