недела, 25 септември, 2022

Брнабиќ: ЕУ не ја гледа својата вина, туку дава бескорисни изјави

ЕУ на провокациите на Курти реагира со бескорисни писмени изјави, а не ја гледа својата вина, реагира денеска премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на соопштението на ЕУ.

„Тажно е да се види дека ЕУ не ја гледа сопствената вина за тоа каде се наоѓаме денес.

ЕУ да го завршеше својот дел од работата, да осигураше примена на Бриселскиот договор и да ги гарантираше основните човекови права на Србите на Косово и Метохија, работите ќе изгледаат многу поинаку.

Затоа, ве молам, престанете со лицемерието“, напиша Брнабиќ на Твитер.

Во соопштението претходно денеска, ЕУ изрази „голема загриженост“ поради неодамнешното зголемување на потпалувачката реторика од страна на претставниците на Косово и Србија, особено поради изјавите за војна и конфликти во Западен Балкан.

Извор: Slobodna evropa mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!