Сестрата на Ким Џонг Ун ТВРДИ: ЕВЕ КОЈ ја предизвика епидемијата со Ковид

Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, која е влијателна личност во таа земја, го обвини Сеул дека ја предизвикал епидемијата на ковид во Северна Кореја и се закани со „одмазда“, објавија државните медиуми.

Ким Јо Јонг ги упати обвинувањата на денот кога Пјонгјанг прогласи „победа“ над болеста.

Таа, исто така, го осуди испраќањето на пропагандни летоци со балони од Јужна Кореја и го нарече чинот злосторство против човештвото, објави официјалната новинска агенција „KCNA“.

Пјонгјанг претходно објави дека чудните работи во близина на границата со Јужна Кореја предизвикале епидемија на коронавирус.

Овие тврдења беа отфрлени од Сеул.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!