петок, 29 септември, 2023

Руската армија: Го уништивме складиштето на американските ракетни системи ХИМАРС во Доњецк

Руската војска соопшти дека уништила голем број оружје што им го доставувале на Украинците од САД и другите членки на НАТО во новите напади на украинските позиции.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека во црноморското пристаниште Одеса е погодено складиште за противбродски ракети „Харпун“.

Во источниот регион Доњецк е погоден повеќецевниот ракетен систем „ХИМАРС“, кој го испорачува САД.

Коментари

коментари