петок, 29 септември, 2023

Хеликоптер падна во морето во Грција: СПАСУВАЧКАТА АКЦИЈА се уште трае, а спасено е едно лице

Хеликоптер со четиричлен екипаж, попладнево се урна во морето во Грција.

Според првичните информации, спасено е едно лице, јави дописничката на МИА од Атина.

Од противпожарната служба на Грција соопштија дека станува збор за хеликоптер од типот ER-MHY (Mi-8 MTV-1) кои тие го изнајмиле да помага во пожарот кој избувна на грчкиот остров Самос, а од членовите на екипажот тројца се странски државјани и еден Грк.

Тие додаваат дека во спасувачката акција, што е во тек, спасен е еден член на екипажот.

„Во тек е спасувачка операција по падот на хеликоптер кој гаснеше шумски пожар во Самос“, изјави претставник на противпожарната служба.

„Едно лице е спасено, а се трага по уште три лица“, изјави претставник на крајбрежната стража.

Во Самос околу 14 часот избувна шумски пожар и беа испратени три хеликоптери и пет авиони да го изгаснат пожарот заедно со педесетина пожарникари.

Грчката новинска агенција АНА-МПА објави дека е спасено уште едно лица, односно вкупно двајца од четворицата членови на екипажот.

Според грчката телевизија ЕРТ, хеликоптерот паднал од мала височина, односно кусо откако наполнил вода од морето и во моментите кога почнал да се оддалечува од површината.

Извор: Канал 5

Коментари

коментари