Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци, согласно собраниските процедури за овој европски предлог.

Сите политички партии, сите пратеници во Собранието треба да покажат одговорност, државност, да придонесат со дијалог, конструктивност во носењето на конечната одлука, изјави денеска на прес-конференција во Собранието, пратеникот од СДСМ Ненад Коциќ.

Коциќ истакна дека СДСМ како државотворна партија има заклучоци кои гарантираат доследно придржување кон определбата за безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на македонскиот народ, како елементи за кои не се преговара во кое било време и околности, односно не се дел од преговарачкиот процес.

Тој побара пратениците да постапуваат целосно во согласност со стратешките определби на земјата за интеграција и полноправно членство во Европската Унија со исклучување на билатерални историски и образовни елементи во рамката.

– Секако се што ќе се усвои да биде во рамки на црвените линии дефинирани во Резолуцијата што пратениците со консензус ја усвоија, додава Коциќ.

Пратениците од сите политички партии, според него, имаат одговорност да работат за граѓаните, а не за нечии туѓи интереси, пратениците имаат обврска да обезбедат европска иднина на државата.

Коциќ обвини дека протестите организирани од ВМРО-ДПМНЕ и Левица, не биле поврзани со европскиот предлог за почеток на преговорите туку единствено за рушење на владата, но тоа, според него, не успеало.

– Во овие неколку денови целата јавност од ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса за Албанците виде борба за гола власт, обид за поигрување со чувствата на граѓаните, намерно создавање тензии, поделби, конфликти и загрозување на стабилноста преку крвави сценарија. Токму неуспехот на овие мрачни сценарија доведе до растурање на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците, рече Коциќ.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!