понеделник, 15 август, 2022

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА – ИМА ПОЧИНАТИ И ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ: НАЈМАЛКУ 17 ЛИЦА ЗАГИНАА, ДЕСЕТИЦИ СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ТРИДНЕВНИТЕ МОНСУНСКИ ДОЖДОВИ ВО ПАКИСТАН

Тридневните монсунски дождови усмртија најмалку 17 луѓе и оштетија десетици куќи ширум југозападен Пакистан, соопштија денеска властите.

Во различни делови на Квета, главниот град на провинцијата Белуџистан, улици и куќи беа поплавени, а дождовите парализираа други области низ Пакистан, нарушувајќи го нормалниот живот.

Шери Реман, пакистанската министерка за справување со климатски промени, истакна дека 77 лица загинале во инциденти поврзани со монсуните во нејзината земја од јуни, од кои 39 во Балучистан.

Портпаролот на агенцијата за управување со катастрофи во областа, Насир Насар, изјави дека во тој период во неговата провинција биле повредени 50 лица. /МИА

Видеото погледнете го ОВДЕ

Коментари

коментари

error: Content is protected !!