УКРАИНА негира дека во нејзина НУКЛЕАРНА ЦЕНТРАЛА биле пронајдени големи КОЛИЧЕСТВА на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето на Киев за протерување на руските сили од најголемата украинска нуклеарна централа Запорожје.

Шефот на инспекторатот, Олег Кориков, го критикуваше генералниот директор на агенцијата, Рагаел Гроси, кој на почетокот на неделава на Светскиот економски форум во Давос изјави дека во Запорожје се пронајдени големи резерви на плутониум и збогатен ураниум кои може да се користат за производство на нуклеарно оружје.

„Многу е тажно кога висок функционер на МААЕ објавува ‘дебели’ лаги руска пропаганда“, рече Кориков, жалејќи се дека МААЕ не одговорила на барањата на Украина да направи повеќе за борба против рускиот нуклеарен тероризам.

Непосредно пред инвазијата на Украина, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Украина го користи знаењето од советската ера за да направи сопствено нуклеарно оружје.

Извор: centar.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!