Град Скопје ги кани СИТЕ ГРАЃАНИ на фестивалот „Виноскоп 2022“ – ЕВЕ каква содржина ќе има

По прекинот од две години на сите културни и музички манифестации поради ковид пандемијата, оваа година по дванесетти пат од 4-ти до 8-ми мај ќе се одржи „Виноскоп 2022”.

По прекинот од две години на сите културни и музички манифестации поради ковид пандемијата, оваа година по дванесетти пат од 4-ти до 8-ми мај ќе се одржи „Виноскоп 2022”, кој патем не беше организиран ниту во изминатите четири години, иако за скопјани претставува еден култен и урбан настан каде што граѓаните можат да уживаат во музичките изведби и убавото македонско вино.

На денешната прес конференција којашто се одржа во Град Скопје, организаторите на „Виноскоп 2022” ги промовираа музичките изведувачи и бендови кои што од 4 – 8 мај ќе настапуваат на скопскиот плоштад.

Оваа година за прв пат манифестацијата ќе биде збогатена со зголемен број на винарии кои ќе ги понудат своите производи.

Во наредните пет денови скопјани ќе можат да уживаат во навистина богатата програма којашто ќе биде на репертоарот на „Виноскоп 2022”, односно да се забавуваат со музиката на домашни изведувачи и бендови, а за убавото расположение ќе придонесат и македонските винарии кои што ќе ги зачинат музичките звуци со прекрасните македонски вина.

Скопјани заслужуваат градот да има вакви убави културни манифестации и токму поради тоа Градот Скопје во наредниот период ќе стави акцент на ваквите настани, со цел подигнување на културолошкото ниво и забава достојна за граѓаните на градот Скопје, како и на сите гости од регионот кои што ќе го посетат овој преубав настан.

Можеме да кажеме дека е еден од најголемите настани што се враќа после короната, истакна актерот Столе Мицов на денешната прес-конференција.

Тој најави дека на Фестивалот ќе настапат повеќе уметници, меѓу кои и групите Фолтин, Ласт Експедишн, Фиц и Студени Нозе, Суперхикс, пејачите Нина Јанева, Мики Јовановски Џафер и Игор Џамбазов, како Здружението на Џез музичари „Биг Бенд“.

Во недела, на последниот ден на Фестивалот, Мицов најави дека на сцена ќе бидат македонски блуз музичари и целиот ден ќе биде исполнет со блуз музика.

Извор: Канал 5

Коментари

коментари

error: Content is protected !!