УШТЕ ЕДЕН ЦРН РЕКОРД: Во последните 24 часа се потврдени рекордни инфекции со коронавирус во Словенија

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени рекордни 13.911 инфекции со коронавирус, а дури 75,5 отсто од тестовите биле позитивни, па владата се уште не размислува за олеснување на мерките.

„И покрај се поголемиот број на заразени, бројот на хоспитализирани е стабилен, но со вакво големо присуство на вирусот кај населението, очекуваме притисок врз одделенијата за интензивна нега.

Затоа не размислуваме за дополнително олеснување на мерките, туку размислуваме за излезна стратегија“, изјави за медиумите инфектологот Матеја Логар, кој ја предводи владината експертска група за ковид-19, коментирајќи ги високите бројки.

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 13.411 инфекции со коронавирус со 18.428 ПЦР тестови, со 75,5 отсто позитивни, што е најголем број заразени во еден ден од избувнувањето, објави Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ).

Дополнително, направени се над 73.000 брзи антигенски тестови, чии резултати сè уште не се објавени бидејќи позитивните резултати треба последователно да се потврдат со PCR тестирање.

Седумдневниот просек на зарази во еден ден со нови резултати е зголемен на 9.991 случај, а 14-дневната инциденца на инфекции на сто илјади жители на 5.335 инфекции.

Во земјава има 101.906 активни случаи, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците моментално има 608 пациенти со Ковид-19, од кои 135 на одделенијата за интензивна нега, а 17 лица починале во последните 24 часа, со што бројот на починати од Ковид-19 се искачи на 5.768.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!