ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Девет деца починаа, а четири се повредени во страотна несреќа во Авганистан

Во е-к-сп-ло-зиј-а во источен Авганистан во близина на границата со Пакистан починаа девет деца, а четири се повредени, соопшти денеска канцеларијата на гувернерот.

Во соопштението се наведува дека ек-сп-лози-јат-а се случила кога количка на која се продавала храна, удрила стара мин-оф-рл-ач-ка г-ра-на-та во областа Лалопар, во источната провинција Нагархар, пренесува агенцијата АП.

Американската агенција во извештајот наведува дека други детали за оваа несреќа не се веднаш достапни.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!