вторник, 18 јануари, 2022

ЕМА наскоро со одлука за одобрување на АНТИКОВИД таблетите на Фајзер

Регулаторната управа за лекови на ЕУ најави дека би можела да одлучи „во рок од неколку недели“ дали да ја одобри употребата на таблетата Pfizer против ковид-19, Paxlovid, откако американскиот производител на лекови поднесе барање за одобрување.

Побарано е одобрение за третман на лесна до умерена болест Ковид-19 кај пациенти на возраст од 12 години и постари кои тежат најмалку 40 килограми и се изложени на висок ризик од влошување на здравјето, соопштила Европската агенција за лекови (ЕМА).

Вакцините остануваат клучна алатка во борбата против пандемијата, но регулаторите ја гледаат терапијата со лекови како нова алатка во борбата против омикрон, варијанта на коронавирусот што се шири исклучително брзо и досега е откриен во повеќе од 128 земји.

ЕМА веќе процениле некои од податоците за време на евалуацијата на пилулата Pfizer, што започнало во ноември минатата година.

Паксловидот на Pfizer, кој треба да се зема пет дена за време на домашно лекување и по првите симптоми на ковид-19, е одобрен од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) во декември за лица на возраст од 12 години и постари.

Клиничките студии покажале дека Paxlovid е речиси 90 проценти ефикасен во спречување на хоспитализација и смрт кај пациенти со висок ризик од развој на тешка форма на ковид.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!