понеделник, 28 ноември, 2022

Ангела Меркел во своето обраќање: Вакцинирајте се

Германската канцеларка на заминување Ангела Меркел повика на солидарност во борбата против ширењето на коронавирусот и уште еднаш апелираше до Германците да се вакцинираат.

Во нејзината последна неделна видеопорака како канцеларка, Меркел зборуваше за пренатрупаните оддели за интензивна нега со сериозно болни пациенти ширум Германија и ужасно високиот број на починати како последица на вирусот.

„Со ефективни и безбедни вакцини, клучот е кај нас“, кажа Меркел и им се заблагодари на граѓаните кои имаат разбирање за мерките за заштита од коронавирусот.

Меркел ја напушта функцијата следната недела и на нејзиното место доаѓа Олаф Шолц од социјалдемократите.

Извор: kanal5.com.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!