среда, 1 декември, 2021

Тажна вест: Почина бебе како последица на инфекција со Корона вирусот на Детската клиника во Белград

Почина бебе како последица на инфекција со корона вирусот на Детската клиника во Белград.

-За жал, првото бебе кое го добивме на возраст од десет дена почина минатата недела, по речиси шест недели борба за живот – изјави за ТВ Прва докторката Снежана Рсовац, пренесеува Блиц.

Таа рече дека на клиниката биле сместени уште две бебиња и дека нивната моментална состојба е добра.

– Едномесечно бебе е на интензивна нега – додаде таа, а другото бебе успеа да закрепне иако долго време беше на респиратор.

Сите други деца на таа клиника се добро, а намален е и бројот на примени заболени деца.

Извор: ulica.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!