среда, 1 декември, 2021

НЕВЕРОЈАТНА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Немале пари ниту за ПЕЛЕНИ за децата, а сега живеат раскошен живот

Британските сопружници Марк и Роксана Хојл се познати Јутјубери и креатори на каналот LadBaby.

Покрај YouTube, тие користат и други социјални мрежи за објавување видеа од нивните животи, се обидуваат да рекреираат популарни предизвици и создаваат содржина што ќе ги насмее нивните милиони следбеници.

Во интервју за The Sun, тие раскажале како започнала нивната приказна и откриле дека на почетокот, откако платиле комуналии, имале на располагање 20 фунти неделно, со кои морале да ги покријат трошоците за храна, пелени и други потреби. Финансиски им станало особено тешко откако Роксана го родила Феникс во 2015 година.

Роксана во едно интервју истакнала дека отсекогаш се надевала дека нивните животи ќе се подобрат, но не знаела дека интернетот ќе им го промени животот.

Марк го лансирал оригиналниот LadBaby во 2015 година, но во тоа време парот не заработувал од објавената содржина. Три години подоцна, ги контактирале од Фејсбук за да воспостават претплата.

“Марк го направи LadBaby затоа што ја виде промоцијата на бесплатни пелени и се надеваше дека ќе ни ги дадат бидејќи не можевме да си ги дозволиме. Премисата зад Фејсбук страницата LadyBaby беше направена од каприц”, објасни Роксана.

Нејзиниот сопруг го поставил првото видео на страницата во 2017 година, заменувајќи ја кутијата за ручек на Роксана со алатки во неа и пополнувајќи ја секоја фиока со закуски. 24 часа подоцна видеото имало милион прегледи, популарноста на страницата пораснала, иако во тоа време таа содржина сè уште не можела да се монетизира.

Непосредно пред да се роди нивниот втор син Коби, во јули 2018 година, едно од нивните видеа имало повеќе од 34 милиони прегледи. Во видеото, Роксана го залепила лицето на автомобилот на Марк. Таа истакнала дека после тоа видео сите како да знаеле кои се тие и дека ги препознаваат каде и да одат.

По успехот на социјалните мрежи, парот напишал две книги, кои станаа хитови и во Велика Британија.

„Првиот пат бев навистина изненаден од тоа колку LadBaby стана голема откако ја објавивме книгата LadBaby: Воспитување за 1 фунта, а потоа втората книга во ноември 2018 година. Отидовме на потпишувањето во трговскиот центар Bluewater во Дартфорд, Кент. Редот за потпишување книга беше огромен, а луѓето плачеа и врескаа“, рече Марк.

Во 2019 година, парот го снимил и божиќниот хуманитарен хит I Love Sausage Rolls, во кој на свој начин ја обработија песната I Love Rock ‘n’ Roll од пејачката Џоан Џет.

“Тоа беше апсолутно надреално, ние бевме само нормално семејство и завршивме на врвот на топ листите. Не ни сонував дека ова ќе се случи”, рече Роксана.

По 2019 година, конечно се почувствувале доволно финансиски сигурни за Марк да ја напушти постојаната работа и целосно да се фокусира на LadBaby. Минатиот декември направија хет-трик Don’t Stop Me Eating со Ронан Китинг, а со својата содржина се обидуваат да соберат што повеќе пари за разни хуманитарни организации.

Дури оваа година се иселиле од еднособниот стан и купиле куќа во Нотингем, но истакнуваат дека се уште се истите луѓе и дека парите не ги промениле.

„Сè уште сакам да го посетувам Паундленд, не носам дизајнерска облека и често може да ме фатите како гледам во полиците на Home Bargains. Можете да заборавите на скапите автомобили, двајцата возиме обични автомобили. Никогаш не го земам она што го земаме здраво за готово“, вели Роксана.

Извор: kanal5.com.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!